„Wytańcz rękę dla Bartka" - akcja Fundacji Radia Zet w ramach projektu „Trzymajmy się lokalnie"

26.11.2019 10:39
Bioniczna proteza ręki
fot. materiały prasowe

Gdy działamy wspólnie, jesteśmy w stanie znacznie więcej osiągnąć. Dowodem na to twierdzenie jest projekt Fundacji Radia Zet „Trzymajmy się lokalnie". W ramach tej akcji zorganizowano bal charytatywny „Wytańcz rękę dla Bartka", na którym zbierano fundusze na bioniczną protezę. Fundacja potroiła zebraną kwotę, tym samym przybliżając cel.

Utrata sprawności jest doświadczeniem traumatycznym nie tylko dla osób, których dotknęła ona bezpośrednio, ale również dla ich najbliższych. Taka sytuacja dotknęła Bartka, który w wieku 19 lat stracił rękę wskutek wypadku w pracy (źle zabezpieczona maszyna zmiażdżyła mu całe przedramię, konieczna była amputacja). To wydarzenie pokrzyżowało mu wiele życiowych planów, odebrało nadzieję na lepsze jutro. Na szczęście tylko chwilowo. Okazało się, że w powrocie do normalnego życia może mu pomóc bioniczna proteza ręki, która pozwala wykonywać precyzyjne ruchy i chwytać nawet bardzo delikatne przedmioty, np. jajko. Koszt takie protezy to 250 000 zł. Dla młodego niepełnosprawnego człowieka to kwota niewyobrażalna, ale dla jego najbliższych - przyjaciół rodziny, lokalnej społeczności - to całkiem realny cel do zrealizowania, pod warunkiem, że będą działać wspólnie. Zmobilizowali wszystkie siły, by mu pomóc.  

Napisano m.in. do Fundacji Radia Zet z prośbą o wsparcie w ramach prowadzonej przez nas akcji „Potroimy efekty Twoich działań". Podjęliśmy to wyzwanie. W ramach tej akcji lokalna społeczność zorganizowała bal charytatywny „Wytańcz rękę dla Bartka", na której zbierano pieniądze na protezę. Prowadzącym zbiórkę był nasz redakcyjny kolega, Kamil Nosel. Zebrano w sumie ponad 30 000 zł. Fundacja Radia Zet potroiła kwotę zbiórki i do Bartka na zakup protezy trafiło  90 000 zł.

Cel staje się coraz bliższy. Bartek oraz jego przyjaciele nie poddają się.  

Zobacz relację z tego balu (video)

Bioniczna proteza - dzięki nowemu interfejsowi neuronowemu - dostarcza informacje sensoryczne ze sztucznej ręki do mózgu, dzięki czemu użytkownik jest w stanie kontrolować skomplikowane ruchy ręki i palców, może chwytać różne przedmioty, nawet te najdelikatniejsze. Proteza została opracowana przez partnerów projektu NEBIAS.

Fundacja Radia Zet prowadzi wiele inicjatyw, mających na celu pomoc tym najbardziej potrzebującym. Akcja, która miała miejsce w Wykrotach na Dolnym Śląsku, była organizowana w ramach projektu "Trzymajmy się lokalnie", którego celem jest wsparcie inicjatyw integrujących mieszkańców lokalnych społeczności wokół wybranego celu charytatywnego.

Więcej informacji na ten temat na stronie Fundacji Radia Zet