Zamknij

Wysoka kara za "podwójne" mycie włosów. Burmistrz chce oszczędzać wodę

04.07.2022 12:56
Mycie włosów u fryzjera
fot. Shutterstock

Z powodu suszy burmistrz włoskiego miasta zabronił fryzjerom "podwójnego" mycia włosów klientom. Za dwukrotne nałożenie szamponu i płukanie włosów grozi grzywna w wysokości do 500 euro. 

Włochy zmagają się z jedną z najpoważniejszych susz od dziesięcioleci. Z tego powodu Carlo Gubellini, burmistrz Castenaso, miasteczka położonego niedaleko Bolonii w regionie Emilia-Romania zakazał fryzjerom "podwójnego" mycia i płukania włosów klientów. Chodzi o to, by włosy myć szamponem tylko raz, a nie dwa razy jak ma to miejsce w większości salonów fryzjerskich.

Burmistrz włoskiego miasta twierdzi, że tysiące litrów wody marnuje się każdego dnia poprzez podwójne mycie szamponem i podwójne płukanie włosów. Jego zarządzenie obejmuje kontrole salonów fryzjerskich i grzywny w wysokości do 500 euro dla łamiących nowe wytyczne.

Carlo Gubellini opisuje tragiczną sytuację regionu: "Emilia-Romania ma rezerwy wody potrzebne na pola uprawne do 29 czerwca. Od lipca sytuacja może się drastycznie pogorszyć". Burmistrzowie innych włoskich miasteczek i miast również narzucili środki racjonowania wody, np. w Mediolanie wyłączono publiczne fontanny.

W Castenaso liczącym 16 000 mieszkańców, działa 10 salonów fryzjerskich.

- Jeśli pomnożymy ilość zużywanej wody dla każdego klienta, mówimy o tysiącach litrów dziennie - powiedział Gubellini w rozmowie z "Corriere della Sera". - Castenaso jest małe: wyobraź sobie, co oznacza zużycie wody w dużych miastach - dodał burmistrz.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm burmistrza. Jedna z fryzjerek powiedziała w wywiadzie: "Trudno nie mieć możliwości dwukrotnego umycia i spłukania, ponieważ wymagają tego niektóre produkty, których używamy, a także rodzaje włosów, zwłaszcza jeśli włosy klienta są dość brudne".

Źródło: theguardian.com