Zamknij

Wyodrębniono genom koronawirusa od pacjenta zero. Sukces polskich badaczy

18.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:38
Genom koronawirusa - polscy naukowcy
fot. Shutterstock

Polscy naukowcy wyizolowali i scharakteryzowali wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie tym wirusem. To pozwoli śledzić zmiany, jakie zachodzą w wirusie, i szybko na nie reagować.

Odkrycia dokonał Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie.

Wyizolowanie i scharakteryzowanie szczepów wirusa pojawiających się w Polsce pozwala śledzić rozprzestrzenianie się epidemii oraz na identyfikację zmian, jakie zachodzą w samym wirusie (mutacje). Dzięki tej wiedzy naukowcy mogą szybko i skutecznie reagować na takie zmiany. Wiedza na temat natury wirusa, zamian, jakie w nim zachodzą, pozwala opracowywać schematy leczenia, tworzyć skuteczniejsze leki oraz szczepienia, a także przygotowywać testy diagnostyczne, które szybciej pomogą wykrywać zakażenia (w ten sposób na przykład są opracowywane szczepionki na dany sezon grypowy).

- Sekwencje uzyskanego izolatu wskazują, że wirus przybył do nas z Niemiec – powiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. I dodał: - Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badań próbek od osób zakażonych.

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

Takie badania mają ogromność wartość naukową, pozwalają lepiej poznać biologię wirusa SARS-CoV-2. Wyniki badań polskich naukowców – wyodrębniona sekwencja genomu – zostaną udostępnione w publicznych bazach. Są w nich wszystkie informacje, jakie udało się do tej pory pozyskać naukowcom, badającym naturę koronawirusa SARS-CoV-2. Ustalono na przykład, że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

Źródło: PAP