Sanepid skontrolował lodziarnie na Pomorzu. Unikaj popularnych lodów

22.08.2019 14:04
Kontrola lodów na Pomorzu.
fot. Shutterstock

Jeśli lody, to nie z automatu. Zachodniopomorski sanepid prześwietlił lodziarnie, w których sprzedawane są w wakacje tzw. kręcone lody. W co drugim miejscu zjedzenie lodów mogło skończyć się problemami żołądkowymi.

Kontrola lodziarni

Sanepid w Szczecinie skontrolował lodziarnie na Pomorzu. Okazuje się, że większość ma problem z czystością. Właściciele lodziarni nie przerywają pracy, aby sprzedać więcej lodów. W ten sposób namnażają się bakterie.

Sprawą zajął się reporter Radia Zet. Chodzi po prostu o problem z czystością w takich lodziarniach –  w pobranym próbkach przekroczone były normy tzw. enterobakterii. Jak mówi Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie, właściciele lokali często, żeby sprzedać więcej lodów, nie przerywali pracy, żeby wyczyścić maszyny. W maszynach namnażały się bakterie, które potem trafiały do lodów, a ci, którzy je zjedli, mogli nawet trafić do szpitala.

Do kontroli wytypowano 41 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 205 próbek z 41 lodziarni z automatem. Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, tj.: Salmonella oraz Listeria monocytogenes, natomiast 105 próbek z 21 lodziarni zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Jakie decyzje podjął sanepid w Szczecinie po negatywnych wynikach badań? W zależności od poziomu zanieczyszczenia właściciele lodziarni zostali zmuszeni do przeprowadzenia skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu. Zostali również obciążeni kosztami oraz kosztami kontroli sprawdzających. Kontrole sprawdzające będą przeprowadzane dalej, a ich wyniki będą publikowane.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza kontrola w tym roku, która wykazała bakterie.

Co czwarta próbka lodów na Pomorzu zanieczyszczona

Źródło: wsse.szczecin.pl