Zamknij

W ciężkim przebiegu COVID-19 częściej pojawia się wyczerpanie immunologiczne

13.07.2022
Aktualizacja: 13.07.2022 15:05

Poziom markerów wyczerpania immunologicznego pozwala ustalić przebieg infekcji wirusowej, a także skuteczniej ją leczyć. 

Wyczerpanie immunologiczne
fot. Shutterstock

Niektóre wirusy mogą powodować wyczerpanie immunologiczne, które może prowadzić do niereaktywności układu immunologicznego. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego wykazało, że u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 markery wyczerpania immunologicznego były kilkunastokrotnie wyższe niż u lżej chorych. To ważne ustalenie. Pozwala trafniej przewidzieć przebieg choroby i wybrać skuteczną terapię.

– Niektóre wirusy, takie jak HIV, WZW-B, WZW-C czy cytomegalia, powodują wyczerpanie immunologiczne. Chcieliśmy sprawdzić, czy koronawirus SARS-CoV-2 również zalicza się do tej grupy – wytłumaczył prof. Miłosz Parczewski, naczelny lekarz ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.

Jego zespół zbadał immunologiczne punkty kontrolne, utrzymujące układ odpornościowy w równowadze, u dwóch grup pacjentów:

  • osób z ciężkim przebiegiem choroby, które trafiły na OIOM,
  • osób hospitalizowanych, które nie wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii.

– Wyczerpanie immunologiczne w tych dwóch grupach sprawdzaliśmy co siedem dni. Okazało się, że u pacjentów, którzy trafiali na OIOM, markery immunologicznych punktów kontrolnych są dramatycznie wyższe, a więc wyczerpanie immunologiczne jest nawet kilkunastokrotnie bardziej nasilone niż u osób, które na OIOM nie trafiły – tłumaczył prof. Parczewski.

Badanie wykazało, że pacjenci hospitalizowani na intensywnej terapii mieli "wyczerpane" zarówno limfocyty T, czyli cytotoksyczne i pomocnicze, "które zabijają antygeny i kierują ruchem", jak i limfocyty B, które produkują przeciwciała.

– Osoby te miały zupełnie niereaktywny układ immunologiczny, a więc organizm nie walczył z SARS-CoV-2 – mówił specjalista chorób zakaźnych i dodał, że obecnie takie samo badanie prowadzone jest już od dnia przyjęcia wśród osób kierowanych na oddział zakaźny, co ma pozwolić na potwierdzenie wyniku na większej grupie pacjentów.

Jeśli dalsze badania potwierdzą te ustalenia, badacze zwrócą się do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o możliwość przeprowadzenia badania klinicznego przeciwciała monoklonalnego. Ten lek w nowotworach przy wyczerpaniu immunologicznym zwiększa szansę przeżycia, m.in. pobudzając limfocyty i tym samym poprawiając stan chorego.

Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym "Cells".

Zadanie, w którego ramach przeprowadzono badania, jest częścią większego projektu "Opracowanie nowoczesnych technologii laboratoryjnych, informatycznych i bioinformatycznych dedykowanych diagnostyce i prewencji zakażeń SARS-CoV-2", realizowanego przez szpital wojewódzki w Szczecinie we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Źródło: PAP Elżbieta Bielecka