Szczepionki w... kampanii samorządowej? Kandydaci proponują zmiany

Monika Piorun
12.09.2018 14:36
szczepionki, kampania samorządowa 2018, wybory samorządowe, co obiecują kandydaci w sprawie szczepień?
fot. Shutterstock

Kwestia szczepień wzbudziła spore zainteresowanie polityków startujących w jesiennych wyborach samorządowych. Nie brakuje propozycji nowych sposobów dofinansowywania programów szczepień dla dzieci i seniorów oraz oskarżeń o... wspieranie ruchów antyszczepionkowych.

Szczepionki nową... kiełbasą wyborczą?

Temat szczepień wzbudził szczególne zainteresowanie kandydatów na stanowiska w stołecznym ratuszu. Dyskusja rozpoczęła się po tym, jak były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skrytykował Patryka Jakiego – kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy – za wspieranie w przeszłości ruchów antyszczepionkowych i podejmowane przez niego interwencje w obronie rodziców odmawiających szczepień dzieci (m.in. u Generalnego Inspektora Sanitarnego i byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła). 

Bartosz Arłukowicz ostrzegał, że Jaki popierał inicjatorów obywatelskiego projektu zniesienia obowiązkowych szczepień ochronnych, który niedawno wpłynął do Sejmu.

Zobacz także

Ten projekt będzie debatowany w Sejmie, tym bardziej jest to sytuacja niebezpieczna, że w Sejmie znajdują się politycy, którzy taki projekt wcześniej wspierali, którzy mówlili głośno o tym, że należy znieść obowiązkowość szczepień – ostrzegał były minister zdrowia. Arłukowicz dodał też, że:

Mamy przypadki szalejącej odry: na Ukrainie, w Czechach, w USA, to wszystko widzimy dzisiaj realnie. Patryk Jaki wnosząc o to, aby znieść obowiązkowość szczepień, stanowi realne zagrożenie.

Co na to Patryk Jaki?

Szczepienia obowiązkowe – za, a nawet przeciw

Polityk nazwał Arłukowicza „skompromitowanym ministrem, wywalonym z rządu Platformy Obywatelskiej”, który „powinien w tej sprawie milczeć jako były minister zdrowia” i ogłosił, że zamierza wspierać działania promujące szczepienia ochronne:

Ja już mówiłem wielokrotnie, że jeżeli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to będę promował szczepienia i będę również przeznaczał środki z budżetu miasta na prewencyjne szczepienia.

Zapytany o to, jak będzie głosował – jeśli w Sejmie dojdzie do głosowania w sprawie obywatelskiego projektu zniesienia obowiązku szczepień – polityk odparł, że jeszcze nie miał okazji zapoznać się z jego pełną treścią.

– Zobaczymy, jakie są założenia tego projektu, ja go jeszcze nie widziałem – zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Dopłaty do szczepień dla dzieci z Warszawy?

Przeciwnik Patryka Jakiego – Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy – nie pozostał obojętny w dyskusji na temat szczepień i zapowiedział dopłaty do tzw. szczepionek skojarzonych 6 w 1 dla dzieci, refundację szczepień przeciwko HPV  dla dziewczynek w wieku 11-12 lat oraz rozszerzenie miejskiego programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów, do którego mają zostać włączone dzieci oraz kobiety w ciąży.

W ramach programu „Zdrowa Warszawa” Trzaskowski obiecał wprowadzenie dopłaty z budżetu miejskiego do tzw. szczepień skojarzonych 6 w 1(szczepionka zawiera antygeny uodporniające przeciw 6 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, chorobie Heinego Medina oraz zakażeniom wywołanym przez Hib – Haemophilus Influenzae typu B i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).

Obowiązkowe szczepienia w szkołach i przedszkolach?

Z kolei Andrzej Rozenek – kandydat SLD – zaproponował obowiązkowe szczepienia dla dzieci korzystających z publicznych placówek edukacyjnych. Jego zdaniem zarządzane przez miasto instytucje, m.in. szkoły i przedszkola, nie powinny przyzwalać na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych wśród najmłodszych mieszkańców.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem kwestia szczepień w ogóle powinna być podejmowana przez polityków?

Liczba głosów:

Polityk zapowiedział też wprowadzenie całodobowych gabinetów ginekologicznych, które chce wprowadzić m.in. obecny prezydent Poznania oraz Stowarzyszenie Nowy Wrocław.

Zobacz także

Z kolei były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz w trakcie kampanii przed najbliższymi wyborami samorządowymi zapowiedział „utrzymanie i rozszerzenie miejskiego programu refundacji in vitro, przywrócenie programu profilaktycznego chroniącego przed HCV oraz wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół”.

Które z licznych przedwyborczych obietnic polityków w sprawie szczepień i proponowanych przez nich programów zdrowotnych uda się wcielić w życie, przekonamy się dopiero po jesiennych wyborach.

Wybory samorządowe 2018 i kampanię wyborczą można śledzić na bieżąco na radiozet.pl.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Twitter.com/Portal Samorządowy

______

zdrowie.radiozet.pl/π