Świat walczy z pandemią, a w Wuhan... impreza nad basenem [Film]

19.08.2020 10:37
Wang Yuguo/Xinhua News/East News
fot. Wang Yuguo/Xinhua News/East News

Wuhan - kiedyś centrum pandemii koronawirusa, dziś tętniące życiem centrum rozrywki. Na festiwalu muzyki elektronicznej, ramię w ramię, bawiło się kilka tysięcy osób.

Patrząc na sceny z Wuhan, trudno uwierzyć, że jest rok 2020. To jak szalona podróż w czasie, do roku 2019, gdy nikt jeszcze o koronawirusie nie wiedział lub 2025, gdy nikt już o nim nie pamięta, populacja jest wyszczepiona, a COVID-19, obok "hiszpanki", staje się mrocznym rozdziałem w historii medycyny.

W Wuhan Maya Beach Water Park zorganizowano właśnie festiwal muzyki elektronicznej. W imprezie nad basenem wzięło udział kilka tysięcy osób. O dystansie społecznym czy maseczkach nie było mowy.

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła wiadomość, że chińskie władze zamykają 11-milionowe miasto Wuhan - główny ośrodek przemysłowy w środkowych Chinach, węzeł transportowy z największym w kraju śródlądowym portem. W tym samym czasie blokadę komunikacyjną nałożono też na 15 innych miast w prowincji Hubei, zamieszkiwaną łącznie przez 60 mln ludzi.

Na początku kwietnia metropolia zniosła surowy, 76-dniowy lockdown. Władze Wuhan przekonują, że od połowy maja nie mieli przypadku zakażenia koronawirusem. Wuhan Maya Beach Water Park ponownie otwarto pod koniec czerwca. W weekendy park rozrywki odwiedza ok. 15 tys. osób.

Wydaje się, że w połowie sierpnia po epidemii śladu nie ma.

Źródło: cnn.com, Twitter Rachel Blundy