Zamknij

Współczynnik R. Jaki jest współczynnik reprodukcji koronawirusa w Polsce?

22.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:47
Współczynnik R dla Polski - ile wynosi?
fot. Shutterstock

Współczynnik R, czyli współczynnik reprodukcji wirusa, określa średnią liczbę osób, którą zaraża jedna osoba. Jaki jest współczynnik R dla Polski, a jaki dla świata?

Współczynnik R, czyli współczynnik reprodukcji wirusa, określa średnią liczbę osób, którą zaraża jedna osoba. Gdy spada poniżej 1, epidemia zaczyna wygasać. O przybliżenie tego zagadnienia poprosiliśmy Janinę Bąk, autorkę wydanej niedawno książki "Statystycznie rzec biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla".

Współczynnik R - co to jest?

Janina Bąk tłumaczy, że R0 to tak zwany bazowy współczynnik reprodukcji, czyli taki, który pozwala oszacować zaraźliwość danej choroby. Określa on średnią liczbę osób, którą jest w stanie zarazić jedna chora osoba.

- Dla przykładu: jeśli R wynosi 2, to każdy chory średnio zaraża dwie osoby, te dwie - kolejne cztery, a następnie liczba chorych rośnie analogicznie - osiem, szesnaście, trzydzieści dwa… Innymi słowy, jeśli r0 jest większe od 1 to grupa chorych osób średnio wygeneruje więcej chorych niż było wcześniej. Współczynnik niższy od 1 oznacza, że epidemia powoli wygasza się i zwalnia. Ważne jest to, by pamiętać, że R0 nie jest jakąś stałą cechą przypisaną do wirusa. Ponieważ jego wartość zależy od czterech podstawowych czynników (o nich za chwilę), to zmienia się on w czasie i jest różny dla różnych krajów. Z tego samego powodu najczęściej podaje się przedziały tego wskaźnika, a nie jedną konkretną liczbę - mówi Janina Bąk. I przytacza zmienne, które mają wpływ na współczynnik R, zdefiniowane przez Adama Kucharskiego, matematyka, epidemiologa, autora książki „Prawa pandemii”.

Współczynnik R - co na niego wpływa:

  • Duration (czas) - im dłużej dana osoba jest chora, tym więcej ma możliwości, by zarażać innych
  • Opportunities (sposobność zarażania innych) - czynnik związany z zachowaniami osób chorych; co robią podczas choroby, czy wchodzą w interakcje społeczne, czy i jak często stwarzają jakieś możliwości zarażania innych
  • Transmission probability (prawdopodobieństwo transmisji) - jest większe na przykład, gdy osoba chora kichnie na kogoś innego
  • Susceptibility (podatność drugiej osoby na zachorowanie) - może być większe dla osób o obniżonej odporności

- Współczynnik r liczymy poprzez pomnożenie wartości tych wszystkich czterech czynników. Co oznacza, że zmiana nawet jednego z nich przyczynia się do zwiększenie lub zmniejszenia tego wskaźnika. Ważne jest, by zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na te wartości i ma możliwość ich zmniejszenia; na przykład poprzez ograniczenie interakcji społecznych lub - w przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości ze względu na zawód (np. ekspedientki i ekspedienci, pracownicy ochrony zdrowia, kurierzy i kurierki) stosowanie odpowiednich środków ochrony. Analogicznie powinniśmy ograniczyć dotykanie twarzy, ściskanie się - jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorych, ale nie tylko. Pamiętajmy po prostu, że działania i wybory każdego z nas wpływają na transmisję wirusa. Warto więc w sytuacji pandemii stosować się do zaleceń i obostrzeń, i dokonywać odpowiedzialnych wyborów - podkreśla Janina Bąk.

Współczynnik R dla Polski, Europy, świata

Współczynnik R dla Polski, Europy, świata śledzić można na interaktywnym wykresie Simasa Kucinkasa z berlińskiego Uniwersytetu Humboldtów.

Jaki jest współczynnik R dla Polski sprawdzić można TUTAJ>>