Oceń
Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu potwierdził, że martwy nietoperz znaleziony na jednej z posesji w Krotoszynie miał wściekliznę. Wydano ostrzeżenia dla okolicznej ludności. Zaleca się unikanie kontaktów z dziko żyjącymi zwierzętami.
Wścieklizna atakuje w okolicach Krotoszyna! Wydano ostrzeżenia dla ludności
Ostrzeżenie przed wścieklizną dotyczy całego Krotoszyna lub okolicznych miejscowości (tj. Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chchalnia, Perzyce czy Konarzew). Zakazano tam wprowadzania i wyprowadzania psów oraz kotów, które nie zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a także organizowania wszelkich wystaw, targów, konkursów lub pokazów z udziałem zwierząt. Wszystkim właścicielom kotów lub psów nakazuje się zaś trzymanie ich w zamknięciu, a w przypadku zwierząt gospodarskich pozostawianie ich w okólnikach na zamkniętych wybiegach. Psy, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie, powinny zostać zaszczepione.
Jeśli zaś natkniemy się na padłe zwierzę – tak jak w przypadku nietoperza, u którego potwierdzono wściekliznę – nie należy go dotykać, by nie narazić się na infekcję. W takich przypadkach trzeba wezwać Straż Miejską lub powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Zagrożenie chorobą dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jeśli dojdzie do pogryzień, skaleczeń czy zadrapań, należy je przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować. Lepiej też pozwolić na to, by rany się wykrwawiły. Nie zaleca się tamowania krwotoku.
Warto pamiętać, że wścieklizna zagraża wszystkim ssakom (nie przenoszą jej ptaki). Może być również śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi.
Jak NIE zarazić się wścieklizną? Podstawowe zasady ostrożności
Wirus wścieklizny może przedostać się do ludzkiego organizmu poprzez ugryzienie zarażonego zwierzęcia lub przez spożycie surowych leśnych owoców i grzybów, które wcześniej miały kontakt ze śliną chorego ssaka. Zawsze powinniśmy dokładnie płukać wszystkie leśne jagody, borówki itp.
Na obszarze zagrożonym wścieklizną bezwzględnie należy stosować się do poniższych zasad:
- Nie dotykać zwierząt, które zachowują się podejrzanie.
- Unikać kontaktu ze zwierzętami żyjącymi dziko.
- Nie wypuszczać na zewnątrz kotów domowych.
- Wyprowadzać psy tylko na smyczy i w kagańcu.
- Jeśli znajdziemy martwego osobnika (nietoperza lub innego ssaka), należy niezwłocznie powiadomić o tym Straż Miejską lub służby weterynaryjne.
Lepiej nie zbliżać się do zwierząt, które zachowują się nietypowo. Naszą czujność powinny wzbudzić osobniki, które się nas nie boją i wydają się zdezorientowane – np. aktywne w ciągu dnia nietoperze. Chore zwierzęta ślinią się, a na pysku mogą mieć pianę.
źródło: Inspekcja Weterynaryjna/Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Uwaga na wściekliznę! Martwe nietoperze w Wielkopolsce i na Śląsku
- Koty mogą przenosić choroby odkleszczowe? Pierwszy śmiertelny przypadek
- Wirus Nipah, który przenoszą nietoperze, zabił już 14 osób w Indiach
- Polski rząd przygotowuje się na epidemię? Władze chcą wprowadzić nowe przepisy
- Uwaga na wściekliznę! Znaleziono martwe nietoperze
________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł