Pacjent po pierwszej na świecie transplantacji dłoni zgina już kciukiem!

Monika Piorun
22.12.2016 19:28
Pacjent po pierwszej na świecie transplantacji dłoni zgina już kciukiem!

32-letni Piotr z Zamościa, który przeszedł pionierską transpalntację dłoni, porusza już palcami. Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitla Klinicznego we Wrocławiu na początku grudnia przeszczepili mu rękę od zmarłego dawcy. Operowany mężczyzna od urodzenia nie miał dłoni.

Operacja, którą przeprowadził dr Adam Domanasiewicz, trwała 13 godzin. Nigdy wcześniej nikomu nie udało się zrekonstruować ręki człowieka, który urodził się bez dłoni. 

Zobacz także

Choć nieco podobne zabiegi przeprowadzano tylko podczas rozdzielania bliźniąt syjamskich, to przypadek, z którym mieli do czynienia wrocławscy specjaliści, był dużo bardziej skomplikowany pod względem medycznym. Pozostałych 120 transplantacji na świecie wykonano wśród osób, którym wcześniej amputowano kończyny górne.

Dzięki temu, że pozyskano potrzeby organ od zmarłego wcześniej pacjenta, lekarzom z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki we Wrocławiu udało się dokonać niemożliwego.

Nie miał ręki - teraz zgina kciukiem

Zaledwie w ciągu tygodnia od operacji pan Piotr - 32-latek z Zamościa - może już zginać nowym kciukiem. Wykonuje też ograniczone ruchy pozostałymi palcami. Za pół roku będzie wiadomo, czy będzie w stanie poruszać ręką sprawniej niż w przypadku najlepszej protezy.

W szpitalu przy ul. Borowskiej operowany pacjent będzie przebywał jeszcze przez kolejny miesiąc. Lekarze podkreślają jednak, że liczą na szybki postęp w usprawnianiu poruszania przeszczepioną ręką. Na świecie na razie zaledwie czterokrotnie doszło do odrzucenia transplantacji dłoni, dlatego są spore szanse na to, że efekty ich zabiegu okażą się obiecujące.

źródło: Gazeta Wrocławska
Zagłosuj

Czy zgodziłbyś się oddać po śmierci własne organy do przeszczepu?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π