Zamknij

Najnowocześniejsze w Polsce Centrum Chorób Piersi otwarto we Wrocławiu

Monika Piorun
29.05.2017 17:56
Najnowocześniejsze w Polsce Centrum Chorób Piersi otwarto we Wrocławiu
fot. East News

Na Dolnym Śląsku dobiegła końca budowa Centrum Chorób Piersi zapewniającego kompleksowe leczenie nowotworów piersi na każdym etapie. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem przekroczył 40 mln zł. Wrocławscy lekarze planują przyjmować ponad 1 tys. pacjentek rocznie.

W latach 70. XX wieku na świecie pojawiła się koncepcja Breast Unit polegająca na udzielaniu pacjentkom cierpiącym na nowotwór piersi kompleksowej pomocy na wszystkich etapach leczenia w jednym miejscu - od początku rozpoznania choroby aż po kolejne pozostałe stadia terapii. Pierwsze ośrodki specjalizujące się udzielaniu takich świadczeń powstały w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech oraz w Niemczech.

Eksperci szybko zauważyli, że leczenie w takim systemie nie tylko zwiększa szansę na przeżycie pacjentek, ale i znacznie poprawia ich komfort życia podczas terapii zapobiegających dalszemu rozwojowi nowotworu piersi. Wyniki, jakie uzyskiwano w takich ośrodkach, wskazywały zarówno na niższą śmiertelność wśród kobiet objętych leczeniem w Breast Unit, jak i zdecydowanie rzadsze przypadki, w których konieczna była mastektomia. 

Panie, u których rozpoznano raka piersi, znajdowały się tam pod stałą opieką lekarzy. Od momentu postawienia diagnozy miały szansę na konsultacje ze specjalistami, radioterapię, chemioterapię oraz wsparcie fizjoterapeuty i psychologa. Od początku znajdowały się pod opieką chirurga onkologa, radiologa, onkologa klinicznego, radioterapeutów czy patomorfologów.

Kompleksowe leczenie nowotworów piersi na wszystkich etapach w jednym miejscu

W Polsce takie ośrodki dopiero zaczynają powstawać. Breast Unit we Wrocławiu przy Dolnośląskim Centrum Onkologii jest czwartym tego typu ośrodkiem w kraju (po Szczecinie, Kielcach i Warszawie), ale może pochwalić się najnowocześniejszym sprzętem w Polsce dzięki nowo otwartemu Centrum Chorób Piersi.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak wyjaśnia, że:

Powstanie Breast Unit to pierwszy etap budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu, które powstanie do 2023 roku. Poprawa warunków leczenia nowotworów to jeden z priorytetów działań samorządu w ochronie zdrowia. Na Dolnym Śląsku diagnozuje się raka piersi u ok. 1500 kobiet rocznie. Musimy być przygotowani na zagwarantowanie im jak najlepszej opieki.

Dolnośląskie Centrum Chorób Piersi wyposażono w warty ponad 20 mln zł innowacyjny blok operacyjny, który może być wykorzystywany nie tylko w przypadku nowotworu piersi, ale także i innych chorób onkologicznych. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 43,5 mln zł.

W placówce będzie można korzystać m.in. z cyfrowych mammografów spektralnych, stołów do biopsji czy aparatów do automatycznego USG (których dotąd w Polsce nie było). Pacjentki będą mogły liczyć na szybką i precyzyjną diagnozę.

Lekarze liczą na to, że w nowym ośrodku będzie można udzielać specjalistycznej pomocy ponad tysiącu pacjentek spośród 1,5 tys. kobiet z Dolnego Śląska, u których statystycznie każdego roku rozpoznawany jest rak piersi.

− Breast Unit to system leczenia, w którego centrum są  potrzeby pacjentki. Mamy doskonały zespół specjalistów i nowoczesny sprzęt. Brakowało nam jedynie nowego oddziału – wyjaśniał dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu podczas uroczystego otwarcia Centrum Chorób Piersi.

Zobacz także

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-05-29 o 16.36.36 1
fot.

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π