Wrocław też chce mieć całodobowy dostęp do ginekologa. Nowy projekt

Monika Piorun
28.03.2018 14:39
Ginekolog, bezpłatna opieka ginekologiczna, ciąża
fot. Shutterstock

Po Poznaniu, którego władze zaoferowały mieszkankom dostęp do bezpłatnej opieki ginekologicznej, przyszedł czas na kolejne miasto. Stowarzyszenie Nowy Wrocław wysłało wniosek w tej sprawie do prezydenta Rafała Dudkiewicza.

Po tym, jak prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiedział powstanie na terenie miasta gabinetu ginekologicznego, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej przez całą dobę, bez obaw o to, że specjaliści nie będą chcieli pomóc kobietom, powołując się na klauzulę sumienia, wśród mieszkańców innych miast zapanowało spore poruszenie. Z podobnego rozwiązania chce skorzystać Wrocław.

Zobacz także

Na biurko prezydenta Dudkiewicza został już złożony stosowny wniosek. Stworzyli go przedstawiciele Stowarzyszenia Nowy Wrocław, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosili, że ogólnodostępny gabinet ginekologiczny czynny przez całą dobę jest nie tylko sporym ułatwieniem dla kobiet w ciąży, ale także daje m.in. szansę przeprowadzenia badań profilaktycznych w zakresie raka szyjki macicy czy nowotworu piersi. Pozwala także młodym kobietom na pomoc w dobraniu odpowiedniej antykoncepcji czy np. doradztwo przy leczeniu niepłodności.

Stowarzyszenie Nowy Wrocław chce, by bezpłatny gabinet ginekologiczny był czynny 24 godziny na dobę i powstał w centrum miasta, najlepiej przy jednej z placówek medycznych lub lokali, które są własnością miasta. Placówka, podobnie jak w Poznaniu, miałaby być finansowana z budżetu miejskiego. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu byłyby to kwoty. Nieznany jest też termin realizacji tego pomysłu.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy według Ciebie darmowe gabinety ginekologiczne, w których nie obowiązuje klauzula sumienia to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π