Wraca sprawa tabletki "dzień po". Pikieta pod Sejmem

Monika Piorun
10.05.2017 11:54
Wraca sprawa tabletki "dzień po". Pikieta pod Sejmem
fot. East News/Spiegl/face to face

10 maja posłowie będą debatować nad nowymi przepisami ograniczającymi dostęp do tabletek ellaOne bez recepty. Dzień wcześniej pod Sejmem odbyła się pikieta oburzonych kobiet, zorganizowana przez partię "Razem" oraz Inicjatywę Polska.

Politycy po raz kolejny zajmą się kwestią nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w zakresie dostępu do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Ministerstwo Zdrowia chce, by tabletki ellaOne (które zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej od 2015 roku były dostępne bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia) mogły być sprzedawane wyłącznie na polecenie lekarza.

Sumienie w pigułce

Według ministra Konstantego Radziwiłła nowe przepisy miałyby służyć zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentek, ponieważ jego zdaniem pigułki "dzień po" mają "działanie wczesnoporonne". Jako lekarz nie przepisałby ich nawet kobiecie, która została zgwałcona - wolałby skorzystać w takim przypadku z klauzuli sumienia.

Z opinią szefa resortu zdrowia nie zgadzają się ginekolodzy, którzy uważają, że politycy wprowadzają polskie pacjentki w błąd a planowane zmiany naruszają nie tylko unijne regulacje w tej sprawie, ale też są krzywdzące dla kobiet.

Specjaliści potwierdzają, że środki stosowane w ramach antykoncepcji awaryjnej, w żadnym wypadku nie można uznać za wczesnoporonne. Tabletki ellaOne zawierają octan uliprystalu, przeznaczone są do stosowania jedynie w nagłych przypadkach, kiedy zawiodły inne metody antykoncepcyjne lub po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

Zgodnie z wynikami badań Millward Brown tylko 2 proc. stosujących je kobiet to nastolatki, zdecydowanie większą grupą odbiorców (ponad 45 proc.) stanowią osoby w wieku od 25 do 30 lat. Z tego względu ponad dwudziestu najwybitniejszych ekspertów polskiej ginekologii podpisało się pod specjalnym apelem o to, by nie wprowadzać nowych przepisów w tej kwestii.

Zobacz także

Krytycznie proponowane zmiany ocenia też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wskazuje, że Europejska Agencja Leków oceniła, że stosowanie tabletek ellaOne jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentek, dlatego w niemal wszystkich krajach UE są one dostępne bez recepty.

Zobacz także

Czy wolno ograniczać dostęp do antykoncepcji? Protest oburzonych

tabletka_dzien_po
09.05.2017 Warszawa Demonstracja " Prawa kobiet bez recepty " Fot. East News/Piotr Smoliński/Reporter

9 maja - dzień przed wznowieniem obrad w sprawie antykoncepcji awaryjnej - pod Sejmem obyła się pikieta osób oburzonych planami Ministerstwa Zdrowia.

- Wprowadzenie recept na pigułki "dzień po" ograniczy kobietom korzystanie z tej formy antykoncepcji, która wcale nie jest nadużywana – przekonywali uczestnicy zgromadzenia wspieranego przez partię "Razem". Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - jedna z organizatorek tego wydarzenia wyjaśnia:

Sejm po raz kolejny będzie debatował czy kobieta to człowiek, czy prawa kobiet to prawa człowieka, (…) czy wolno ograniczać dostęp do antykoncepcji.

Słyszymy, że kobiety, zwłaszcza młode nadużywają antykoncepcji awaryjnej.

Słyszymy, że młode Polki kilka razy w roku łykają tabletki antykoncepcji awaryjnej.

To bzdury! Nikt nie traktuje antykoncepcji awaryjnej jak cukierka.

Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polska mówiła, że jeśli pigułka ellaOne będzie na receptę, "gorzej uposażone Polki nie będą mogły skorzystać z prawa wyboru", ponieważ nie będzie ich stać na opłacenie prywatnej wizyty, która w sytuacji awaryjnej musi odbyć się w krótkim terminie.

Jesteśmy tutaj, by powiedzieć, że pewne rzeczy są normą – prawo do wyboru, do korzystania z wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu, do tego by korzystać z antykoncepcji awaryjnej bez recepty. To są prawa cywilizowanych państw.

"Piekło kobiet trwa", "Zróbmy sobie lepsze prawo - kobiety do polityki" - można było przeczytać na transparentach protestujących.

Zagłosuj

Czy według Ciebie tabletki ellaOne powinny być dostępne bez recepty?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π