Woodstock to nie tylko muzyka! Na młodzież czeka "Przystanek Zdrowie"

Monika Piorun
02.08.2017 13:35
Woodstock to nie tylko muzyka! Na młodzież czeka "Przystanek Zdrowie"
fot. facebook.com/Przystanek Woodstock

Oprócz zabawy na koncertach młodzi ludzie, którzy wezmą udział w tegorocznym Festiwalu Woodstock, będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. o tym, jak chronić się przed HIV/AIDS oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową, przekonać się, w jaki sposób odbierają świat osoby z autyzmem, skorzystać z rad dietetyków i trenerów rozwoju osobistego a także nauczyć się, jak usuwać kleszcze, rozpoznawać objawy boreliozy czy zostać dawcą szpiku.

Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem 23. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą - 2 sierpnia 2017 - rusza "Przystanek Zdrowie", który potrwa do zakończenia festiwalu 5 sierpnia. Akcję, realizuje zielonogórski oddział Towarzystwa Rozwoju Rodziny, który w ramach programu Pozytywnie Otwarci wyjaśni młodym wszystkie wątpliwości dotyczące tematów, o które młodzież zwykle wstydzi pytać się dorosłych.

Bez tematów tabu - proste odpowiedzi na ważne pytania, które krępują młodych

Jak wyjaśnia w rozmowie z lokalnym portalem zielonanews.pl dr Joanna Dec-Pietrowska - koordynatorka projektu: 

Na naszym woodstockowym stoisku - na luzie, w przystępny sposób, bez nadęcia, tabu i dziwnych uśmiechów - dowiecie się wszystkiego o seksualności, relacjach i związkach, orientacji psychoseksualnej, antykoncepcji, infekcjach przenoszonych drogą płciową, planowanym i chcianym rodzicielstwie oraz wszystkim innym, co chcielibyście wiedzieć o seksie, a o co do tej pory krępowaliście się lub nie mieliście kogo zapytać.

Doświadczeni specjaliści opowiedzą, w jaki sposób chronić się przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową, chętni będą mogli nauczyć się w jaki sposób prawidłowo używać prezerwatyw, skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących nowoczesnych metod antykoncepcji a także otrzymać darmowe materiały informacyjne, ulotki, plakaty i gadżety - m.in. prezerwatywy i lubrykanty.

Zobacz także

"Zarażaj miłością - nie zakażaj HIV"

Zrzut ekranu 2017-08-02 o 11.21.00
fot. East News

Eksperci zwrócą uwagę przede wszystkim na to, by uświadomić młodzież na temat, z jakimi zagrożeniami wiąże się seks bez zabezpieczenia. Paweł Mierzejewski - koordynator programu Pozytywnie Otwarci podkreśla, że:

HIV zagraża młodym. Trzy czwarte zakażeń w Polsce w 2016 r. wykryto u osób przed 40 rokiem życia. Jedną trzecią wszystkich zakażeń zdiagnozowano u osób przed 30. Młodzi ludzie potrzebują edukacji o HIV i AIDS, dlatego akcja Towarzystwa Rozwoju Rodziny jest tak ważna.

Na resztę pytań, które nurtują młodzież a mogą wprawiać w zakłopotanie dorosłych odpowie Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, która w ramach akcji "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV" będzie zachęcać do rozpowszechniania wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zobacz także

Zabawa, muzyka i... zdrowie!

W przerwach pomiędzy koncertami na woodstokowiczów czeka wiele atrakcji. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę nauczy młodzież, jak bezpiecznie usuwać kleszcze i rozpoznawać objawy przenoszonych przez nie chorób, Fundacja DKMS opowie, w jaki sposób zostać dawcą szpiku.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych młodzi ludzie będą mieć wyjątkową okazję do tego, by przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości przekonać się, w jaki sposób odbierają świat osoby z autyzmem. Specjalne warsztaty na ten temat przeprowadzi Fundacja Prodeste. O autyzmie opowie też Fundacja JiM.

W namiocie Polskiej Akademii Rozwoju Osobistego będzie można wziąć udział w Mentalnym Teatrze Hipnozy - komediowym show hipnozy scenicznej. Psychologowie z SWPS będą zaś prowadzić warsztaty rozwojowe. Pomorski Uniwersytet Medyczny umożliwi zaś indywidualne konsultacje dietetyczne. Chętni będą mogli posłuchać wykładów na temat zdrowego żywienia oraz wziąć udział w zajęciach "Woodstock for future health".

Zobacz także

Zagłosuj

Jaki jest Twój stosunek do Przystanku Woodstock?

Liczba głosów:

źródło: zielonanews.pl/Gazeta Lubuska

______

zdrowie.radiozet.pl/π