Zamknij

Wojna spowoduje niedożywienie setek tysięcy dzieci. Dramatyczne dane UNICEF

18.05.2022 13:38

Trwająca wojna osłabiła bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. UNICEF podaje dokładne dane dotyczące niedożywienia wśród najmłodszych, jakie może wystąpić w najbliższych miesiącach

Wojna w Ukrainie: dzieciom grozi niedożywienie
fot. Shutterstock

Ukraina, nie bez powodu nazywana jest „spichlerzem Europy”; kraj ten jest jednym z największych eksporterów i producentów zbóż. Wojna w Ukrainie zachwiała bezpieczeństwem żywnościowym na całym świecie. Niestety, konflikt się przedłuża, a straty są coraz większe.

–  Wojna w Ukrainie musi się zakończyć jak najszybciej, w przeciwnym razie grozi nam globalny kryzys żywnościowy – ocenia Bob Unanue, prezes i CEO Goya Foods, jednej z największych firm spożywczych w Stanach Zjednoczonych.

Wojna wpływa nie tylko na lokalny rynek, ale na globalną gospodarkę. Taka sytuacja stwarza zagrożenie związane z niedożywieniem wśród dzieci.

Wstrząsające statystyki UNICEF

Jak podaje UNICEF, nawet  600 tysięcy dzieci na świecie może ucierpieć z powodu niedożywienia i braku dostępu do specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Koszty terapii żywieniowej dla niedożywionych dzieci wzrosną o 16 procent. Przyczyną jest nie tylko rosyjska inwazja na Ukrainę, ale też pandemia COVID-19. Ceny składników pasty terapeutycznej RUTF, czyli orzechów, oliwy, cukru i dodatkowych substancji odżywczych, już wyraźnie wzrosły. UNICEF przekazał, że karton zawierający 150 paczuszek pasty, wystarczających na przywrócenie do zdrowia niedożywionego dziecka w ciągu sześciu do ośmiu tygodni, kosztuje obecnie około 41 dolarów. Wzrost cen sprawi, że na zakup past potrzebnych w różnych miejscach na świecie trzeba będzie wydać dodatkowe 25 milionów  dolarów.

– Jeszcze przed wojną na Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie było osłabione. Spustoszenie sieją konflikty, (zmiany) klimatu i Covid-19 – przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

Ciężkie wyniszczenie organizmu dotyka około 13,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia na świecie i jest powodem śmierci jednej piątej dzieci w tej grupie wiekowej. Już przed wojną i pandemią dwie trzecie dzieci nie miały dostępu do żywności terapeutycznej, potrzebnej do ratowania życia – przekazał UNICEF.

Źródło: PAP