Szczepienia nie powodują autyzmu - orzekł włoski Sąd Najwyższy

Monika Piorun
26.07.2017 10:33
Szczepienia nie powodują autyzmu - orzekł włoski Sąd Najwyższy
fot. Ingram Vitantonio Cicorella/East News

Włoski wymiar sprawiedliwości nie uznał istnienia związku pomiędzy szczepionkami a autyzmem. Odrzucił tym samym odwołanie od wyroku niższej instancji, złożone przez ojca chłopca z autyzmem, który miał nastąpić u niego w reakcji na szczepionkę przeciwko polio.

Ojciec autystycznego chłopca procesował się o odszkodowanie twierdząc, że autyzm syna ma związek ze szczepieniem. Preparat przeciwko polio miał doprowadzić u dziecka do uszkodzenia mózgu a objawami autyzmu. Wcześniej pozew z wnioskiem o zadośćuczynienie został odrzucony przez sąd apelacyjny w Salerno na południu Włoch.

Kontrowersyjna teza

Sąd Najwyższy decyzję tę utrzymał powołując się na literaturę naukową. Stwierdza ona, podkreślili sędziowie, że nie można stawiać hipotezy o szczepionce jako przyczynie zaburzenia w sposób "statystycznie do przyjęcia i przekonujący". Jak ogłosił włoski wymiar sprawiedliwości:

Nie istnieją dzisiaj definitywne badania epidemiologiczne, które pozwoliłyby stwierdzić taką korelację.

Orzeczenie to wywołało dyskusję we Włoszech, gdzie uaktywnił się front przeciwników obowiązkowych szczepień w związku z niedawnym rządowym dekretem w tej sprawie. Wprowadza on wymóg przedstawienia świadectwa podania szczepionek jako warunek zapisu dziecka do żłobka, przedszkola i szkoły.

Zobacz także

"Antyszczepionkowcy" manipulują emocjami ludzi?

Włoska minister zdrowia Beatrice Lorenzin oświadczyła, że:

Przeciwnicy szczepień mówiąc o istnieniu związku między szczepieniami a autyzmem "grają strachem matek i rodzin".

"Ta teza została w minionych latach zdementowana przez światową wspólnotę naukową, a także przez wymiar sprawiedliwości dzięki temu wyrokowi Sądu Najwyższego" - stwierdziła minister Lorenzin. Zaapelowała też do parlamentu o szybkie zakończenie prac nad tym dekretem, argumentując, że:

Należy "podnieść szybko stopień masowej immunizacji we Włoszech, obniżonej w niepokojący sposób z powodu szerzenia się tez antynaukowych.

W ostatnich dniach we Włoszech odbyło się kilka manifestacji przeciwników obowiązkowych szczepień.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z wyrokiem włoskiego Sądu Najwyższego?

Liczba głosów:

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π