Porzuciła matkę na 1,5 roku w szpitalu. Sąd wymierzył 40 tys. euro kary

Monika Piorun
18.08.2017 10:27
Porzuciła matkę na 1,5 roku w szpitalu. Sąd wymierzył 40 tys. euro kary
fot. pixaby.com/East News

Za nieuzasadniony pobyt zupełnie zdrowej, 85-letniej kobiety przez 17 miesięcy w szpitalu włoski wymiar sprawiedliwości wymierzył jej córce grzywnę w wysokości 40 tys. euro.

Nie wszyscy starsi ludzie mogą liczyć na to, że ostatnie lata życia spędzą w spokoju w otoczeniu najbliższej, kochającej rodziny. Przekonała się o tym pewna Włoszka, która przez ostatnie 1,5 roku nie mogła opuścić szpitala, mimo że dwukrotnie była z niego wypisywana.

Kobieta po okresie hospitalizacji nie miała dokąd wrócić, bo jej dom w wyniku zniszczeń nie nadawał się do zamieszkania a jej rodzona córka nie chciała jej przyjąć u siebie.

85-latka przebywała w szpitalu niedaleko Padwy od marca zeszłego roku. Wyszła z niego dopiero po 521 dniach - poinformował włoski dziennik "Il Messaggero".

Gdy okazało się, że starsza kobieta nie ma się gdzie podziać i nikt z rodziny nie chce przyjąć jej pod swój dach, jej sprawą - jeszcze podczas pobytu w szpitalu - zajął się sąd, który mianował jej prawnego opiekuna. 

Staruszka trafiła do domu pomocy, prowadzonego przez Wspólnotę świętego Idziego.

Lokalny oddział służby zdrowia z Padwy wystawił rachunek za nieuzasadniony pobyt kobiety w szpitalu, za co musi zapłacić jej córka, która porzuciła ją tam na 17 miesięcy.

Sprawa poruszyła nie tylko Włochów, ale stała się głośna na całym świecie. Starsze osoby na ostatnim etapie życia coraz częściej nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Włoski wymiar sprawiedliwości sprawił jednak, że problem ten stał się wymierny i został przeliczony na konkretną kwotę.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z wyrokiem włoskiego sądu?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π