Wlewy z osocza ozdrowieńców pozwolą doczekać do szczepionki?

12.06.2020 12:37
Wlewy z osocza ozdrowieńców pozwolą doczekać do szczepionki?
fot. Shutterstock

Osocze ozdrowieńców podawane jest chorym na COVID-19. Wiadomo też, że posłuży do opracowania leku. Teraz naukowcy sprawdzą, czy może również działać w profilaktyce zakażeń koronawirusem.

Dotychczas osocze ozdrowieńców podawane było chorym, gdy choroba przybierała ostry przebieg, czyli pojawiała się groźba rozwoju zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Ale może się okazać, że lepiej podawać je o wiele wcześniej, profilaktycznie.

Osocze ozdrowieńców w profilaktyce COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore i 15 innych placówek medycznych zrekrutują 150 ochotników - pracowników ochrony zdrowia, małżonków chorych i mieszkańców domów opieki - do badania nad możliwością wykorzystania osocza ozdrowieńców w profilaktyce zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Preparat zostanie podany tym, u których ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. Część osób dostanie osocze z przeciwciałami koronawirusa SARS-CoV-2, a pozostałym podane zostanie osocze bez przeciwciał, zamrożone jeszcze przed epidemią, żeby wykluczyć efekt placebo.

Naukowcy mają nadzieję, że jeśli patent zadziała, to do momentu pojawienia się szczepionki osobom z grup wysokiego ryzyka co jakiś czas będzie można podawać wlewy wzmacniające odporność.

Leczenie osoczem ozdrowieńców w Polsce

Osocze ozdrowieńców oficjalnie znalazło na zaktualizowanej niedawno liście leków Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W Polsce leczenie osoczem ozdrowieńców prowadzone jest już w kilku w szpitalach w całym kraju. Jako pierwszy wyzwanie podjął zespół prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej ze Szpitala MSWiA w Warszawie.

Z kolei w Lublinie na bazie osocza ozdrowieńców ma powstać lek na COVID-19. Stacje krwiodawstwa czekają już na zgodę Ministerstwa Zdrowia na przekazanie osocza do produkcji leku.

Źródło: usnews.com