Zamknij

Sprawdź za darmo, czy masz wirusowe zapalenie wątroby!

Anonymous User
23.07.2015 12:52
Sprawdź za darmo, czy masz wirusowe zapalenie wątroby!
fot. Wirusowe zapalenie wątroby

28 lipca, w dużych miastach, będzie można za darmo wykonać testy na wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV). To proste badanie krwi, które określa, czy jesteśmy zakażeni. Wczesne wykrycie pozwala na skuteczniejsze leczenie. Sprawdźcie szczegóły. 

4 tys. osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C. Akcję pod hasłem „"Zbadaj się! Bądź świadomy!”" w 12 miastach organizuje we wtorek katowicka Fundacja „Gwiazda Nadziei”.

Co roku w wyniku działania HBV (wirusowe zakażenie wątroby typu B) i HCV umiera 1,5 miliona osób. Wobec faktu, że już co 12. osoba na świecie jest zakażona jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

„Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych”.

- „Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test krwi, aby przekonać się, czy jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań” –- mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.

Szacuje się, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV. Jednak dotychczas jedynie 30 tys. spośród nich zostało zdiagnozowanych. Tymczasem do zakażenia może dojść bardzo łatwo, ponieważ wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi nosiciela, jaki może mieć miejsce w codziennych sytuacjach. Wystarczy, że korzystamy z tej samej maszynki do golenia. Inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje możemy spotkać chociażby w gabinetach kosmetycznych podczas poddawania się drobnym zabiegom kosmetycznym, jak tatuaż, manicure czy przekłuwanie uszu.

Gdzie można wykonać darmowe testy na wirusowe zapalenie wątroby?

Badanie będzie można wykonać w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie, w wybranych punktach pobrań, bez uprzedniej rejestracji. Badanie nie wymaga też żadnych przygotowań.

Źródło: PAP