Mamy pierwsze dwa przypadki wirusa Zika w Polsce!

Monika Piorun
16.08.2016 17:16
Mamy pierwsze dwa przypadki wirusa Zika w Polsce!
fot. Wirusa Zika wykryto wśród Polaków powracających z zagranicznych wakacji

Labolatorium AmberLab, specjalizujące się w diagnozowaniu rzadkich chorób tropikalnych, potwierdziło pierwsze przypadki infekcji wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły do Polski z urlopu na Dominikanie i w Kolumbii.

Badania zostały wykonane w zakładzie należącym do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki pobranych próbek krwi wskazują na obecność wirusa Zika u dwojga dorosłych.

- To pierwsze tego typu przypadki w Polsce - twierdzi dr Renata Welc-Falęciak

z Wydziału Biologii UW, która na co dzień współpracuje z AmberLab.

Po powrocie z zagranicznego urlopu m.in. na Dominikanie oraz w Kolumbii u pacjentów pojawiły się takie objawy jak:

  • gorączka,
  • migrena,
  • drżenie mięśni, 
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie spojówek.

W ciągu najbliższego miesiąca zostaną oni również przebadani na obecność innych egzotycznych wirusów - m.in. dengi, chikungunya - tropikalnej choroby, którą można się zarazić od komarów Aedes aegypti oraz przenoszonej przez muchówki leiszmaniozy.

Dr Małgorzata Bednarska - jedna ze współzałożycielek AmberLabu, które jest pierwszym w Polsce laboratorium wykrywającym obecność wirusa Zika w organizmach ludzi i zwierząt - na łamach Gazety Wyborczej wyjaśnia, że:

Obecność wirusa potwierdzamy metodami serologicznymi.

 Oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi.

Wszystkie osoby, które w ciągu 14 dni od przyjazdu z terenów zagrożonych wirusem Zika zaobserwują u siebie podobne objawy, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i poinformować go o przebytej podróży.

Infekcja jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży z powodu zagrożenia małogłowiem u noworodków. Obecnie trwają badania preparatów, które będą mogły stanowić skuteczną ochronę przed zarażeniem wirusem Zika

Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w Stanach Zjednoczonych poinformował, że w przyszłym roku na rynku pojawi się już pierwsza szczepionka zabezpieczająca przed wirusem Zika.

Przeczytaj: Szczepionka przeciwko wirusowi Zika będzie dostępna w 2017 roku!

Przed wirusem Zika ostrzega się nawet niesłyszących

PrzeczytajWszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom 

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/ Gazeta Wyborcza/π