Wirus Nipah, który przenoszą nietoperze, zabił już 14 osób w Indiach

Monika Piorun
29.05.2018 15:46
Wirus Nipah, choroba Nipah,
fot. Shutterstock

14 ofiar śmiertelnych, 200 osób poddanych kwarantannie – władze stanu Kerala na południowym zachodzie Indii mają coraz większy problem z zabójczym wirusem przenoszonym przez owocożerne nietoperze. Na prowadzącą do zapalenia mózgu chorobę, której pierwsze objawy łatwo pomylić z grypą, nie ma żadnego lekarstwa ani szczepionki. 70 proc. zarażonych umiera.

Choroba Nipah, czyli wirusowe zapalenie mózgu powodowane przez kontakt z wydzielinami zarażonych nietoperzy (lub świń), według Światowej Organizacji Zdrowia należy do największych zagrożeń dla ludzkości. Epidemia może stanowić globalne niebezpieczeństwo, m.in. ze względu na to, że transmisja zakażenia może odbywać się również pomiędzy ludźmi, w wyniku kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (wirus nie przenosi się drogą kropelkową).

Dotąd wirus Nipah (NiV), należący do rodziny Paramyxoviridae – tej samej, do której należą m.in. wirusy odry, świnki lub tzw. paragrypy – dotyczył głównie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku w Malezji. Ostatnio zaatakował w stanie Kerala, w południowo-zachodniej części Indii.

Lokalne władze wiążą największe ognisko choroby ze studnią, z której pobierano wodę. Znaleziono w niej martwe nietoperze. W sumie z jego powodu zmarło już 14 osób (uznaje się, że wszystkie zaraziły się od pierwszej zainfekowanej osoby), a około 200 poddano kwarantannie. 

Uwaga na owoce i warzywa, z którymi mogły mieć kontakt zarażone nietoperze

Rezerwuarem wirusa Nipah mogą być owocożerne nietoperze z rodziny Pteropodidae. Już wcześniej dochodziło do zachorowań z powodu spożywania surowego soku z drzew palmowych, który, jak się okazało, był skażony wydzielinami nietoperzy.

W stanie Kerala wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Ostrzega się przed spożywaniem nieumytych owoców (zwłaszcza prosto z drzew) i warzyw, na których mogą znajdować się płyny ustrojowe nietoperzy. Indyjski rząd wydał nawet specjalne zalecenia dla obywateli:

Nie jedzcie owoców podniesionych z ziemi, tym bardziej tych ze śladami zębów i pazurów!

Sprzedawcy owoców i warzyw narzekają na brak popytu na oferowane przez nich produkty. Ze względu na zagrożenie śmiertelnie niebezpiecznym wirusem ludzie obawiają się ich kupować, dlatego doszło do znaczącego spadku cen.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Ostrzeżenia dla podróżujących do Indii

Choć na razie wirus Nipah nie wydostał się poza Indie, to jednak Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zagrożenie nawet dla mieszkańców innych krajów jest poważne. Niektóre zainfekowane osoby podróżowały wcześniej za granicę, a kolejne przypadki zarażonych pojawiały się w miejscach oddalonych od siebie o setki kilometrów. Stan Kerala oraz graniczące z nim Goa to regiony popularne również wśród turystów z Polski.

Ostrzeżenia dla osób podróżujących do Indii wydały już władze Emiratów Arabskich (głównie ze względu na to, że wiele osób pochodzących z Kerali pracuje zawodowo m.in. w Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz Bahrajnie).

Objawy zarażenia wirusem Nipah

Pierwsze objawy śmiertelnie niebezpiecznej choroby prowadzącej do wirusowego zapalenia mózgu przypominają grypę. Okres inkubacji wynosi od 5 dni do nawet 2 tygodni od ekspozycji.

Początkowo pojawia się gorączka i silne bóle głowy, w kolejnych etapach można doświadczać problemów z orientacją w przestrzeni, zaburzeń świadomości i nadmiernej senności, która może nawet doprowadzić do śpiączki. Połowa zakażonych cierpi również na infekcje dróg oddechowych.

Do zidentyfikowania obecności wirusa konieczne są badania laboratoryjne na podstawie m.in. wymazów z nosa i gardła lub próbek moczu, krwi bądź płynu mózgowo-rdzeniowego. Dodatkowo zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej itp. 

Śmiertelność u osób zakażonych wirusem Nipah wynosi obecnie około 70 proc. Dotąd nie opracowano żadnego skutecznego lekarstwa, szczepionki ani innej metody, która mogłaby ograniczyć liczbę chorych. Jedyną ochroną jest unikanie miejsc, w których doszło do transmisji wirusa.

W przypadku zapalenia mózgu spowodowanego wirusem Nipah mogą wystąpić powikłania neurologiczne prowadzące do zaburzeń osobowości czy drgawek. Zdarzały się również przypadki, w których zakażenie wirusem przebiegało w postaci utajonej. Objawy choroby pojawiły się dopiero po latach, nierzadko prowadząc do śmierci nosiciela wirusa (wszystkim zainfekowanym zaleca się wieloletnią obserwację przez doświadczonych lekarzy).

Graficzna dystrybucja ognisk wirusa przenoszonego przez nietoperze owocożerne z rodziny Pteropodidae

Zrzut ekranu 2018-05-29 o 13.20.50
źródło: WHO

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: (WHO) World Health Organization – Nipah Virus Infection/choroby-zakaźne.mp.pl/hindustantimes

_____

zdrowie.radiozet.pl/π