Wirus H7N9 doprowadził do śmierci ponad 40 proc. zarażonych w Chinach

Monika Piorun
09.05.2017 12:15
Wirus H7N9 doprowadził do śmierci ponad 40 proc. zarażonych w Chinach
fot. East News

Śmiertelnie niebezpieczny wirus, który może przenosić się z ptaków na ludzi, spowodował ciężkie zapalenie płuc u 88 proc. zarażonych nim Chińczyków prowadząc do poważnych problemów z oddychaniem. 41 proc. z nich z powodu silnej reakcji immunologicznej organizmu nie udało się uratować. WHO uznało szczep H7N9 za nadzwyczajnie groźny dla życia całej populacji a specjaliści ostrzegają, że ewentualna pandemia mogłaby pochłonąć miliony ofiar.

– Spośród wszystkich zagrożeń dla zdrowia, które mogą w stosunkowo krótkim czasie przyczynić się do uśmiercenia milionów ludzi, H7H9 ma największe szanse na to, by w ciągu najbliższej dekady doprowadzić do pandemii - przekonuje na łamach najnowszego wydania brytyjskiego tygodnika Time dr Ashnish Jha, dyrektor Harvard Global Health Institute.

Lekarze, naukowcy, służby medyczne oraz politycy stoją przed nie lada wyzwaniem, ponieważ hipercytokinemia, do której doprowadza ten szczep grypy, według ekspertów wykazuje podobieństwo do niebezpiecznych reakcji immunologicznych, które doprowadziły do śmierci od 50 do 100 mln ofiar śmiertelnych "hiszpanki" w latach 1918-1919. Pandemię, z którą świat nie potrafił sobie poradzić prawie wiek temu, spowodowały wirusy grypy A (H1N1).

Świat nie nadąża za nowymi mutacjami powodującymi grypę

Analizy genetyczne potwierdzają, że wirus powodujący zakażenia wśród ludzi pochodzi od wirusów krążących wśród ptaków. Według naukowców spowodowane jest to tym, że udało się mu zaadaptować do warunków, w których mogło dojść do wiązania z komórkami ssaków i przetrwania w temperaturze zbliżonej do temperatury ssaków (niższej niż u ptaków).

W poprzednich latach (1996-2012) w wielu krajach dochodziło do zakażeń wirusami grypy A H7 (H7N2, H7N3, H7N7), to jednak nigdy nie notowano takiej liczby zakażeń wirusem obecnym od około 2013 roku w Chinach. H7N9 doprowadza tam obecnie do poważnych problemów z układem oddechowym u ok. 80 proc. zarażonych. Do zgonu dochodzi u 41 proc. nosicieli nowego szczepu wirusa grypy.

Według danych chińskiego resortu zdrowia od 28 kwietnia do 4 maja 2017 roku zanotowano 24 nowe zachorowania na grypę spowodowaną szczepem H7N9. 9 zarażonych jest w stanie krytycznym.

Wirusy grypy ewoluują 40 mln razy szybciej niż ludzkie organizmy

Wirusy grypy typu A ewoluują 40 mln razy szybciej niż ludzkie organizmy, dlatego tak trudno je opanować. Nowe mutacje posiadają zdolność do podlegania tzw. skokom antygenowym, przez co system immunologiczny osób, które już raz zachorowały na grypę, nie jest w stanie zidentyfikować w kolejnych szczepach wirusa zagrożenia. Organizm osób zarażonych kolejny raz, staje się całkowicie bezradny wobec choroby, dlatego w stosunkowo krótkim czasie od momentu infekcji, może u nich nawet dojść do zgonu. Naukowcy nie nadążają z tworzeniem szczepionek, które byłyby skuteczne w radzeniu sobie z nowymi szczepami wirusów.

Na zagrożenie ze strony wirusa H7N9 zareagowała już Światowa Organizacja Zdrowia uznając go za "nadzwyczajnie groźny dla całej populacji". Chińskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało zaś, że od marca 2017 roku grypę spowodowaną tymi szczepami wirusa zdiagnozowano u 1223 obywateli kraju. 489 osób zmarło.

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem grypy A(H7N9)?

Nie istnieje obecnie możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie spowodowanej szczepem H7N9, dlatego Główny Inspektor Sanitarny podczas podróży w rejony jego występowania zaleca dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny - zwłaszcza częstego mycia rąk oraz zwracanie uwagi na pochodzenie spożywanej żywności.

Według GIS należy:

  • Myć ręce przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłków, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po dotykaniu zwierząt lub odpadów pochodzących od zwierząt, gdy ręce są brudne, podczas opieki nad chorą osobą. Właściwa higiena rąk zapobiega zarówno przenoszeniu różnego rodzaju infekcji na siebie, jak i na inne osoby.
  • Myć ręce mydłem i pod bieżącą wodą. W sytuacjach gdy nie jest możliwe skorzystanie z wody i mydła należy używać specjalnych środków przeznaczonych do mycia rąk na bazie alkoholu. 
  • Podczas kaszlu lub kichania zasłaniać usta i nos chusteczką lub maseczką (jeśli nie jest to możliwe należy kichać lub kasłać w zgięcie łokcia). 
  • Zużyte chusteczki natychmiast po użyciu wyrzucić do zamkniętego kosza.
  • Przestrzegać zasad higieny rąk po kontakcie z wydzielinami dróg oddechowych.
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 10.21.33
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 10.21.17 1
źródło: WHO, GIS, Time, Rzeczpospolita

______

zdrowie.radiozet.pl/π