Zamknij

Nowy wirus w Chinach o potencjale pandemii. Czym jest G4?

30.06.2020 09:37

W Chinach zidentyfikowano nowy szczep świńskiej grypy o ''potencjale pandemii''. G4 to nowy wirus, który według badaczy może zagrażać ludziom na całym świecie. Sprawdź, co wiadomo na temat wirusa G4. 

Nowy szczep świńskiej grypy
fot. Shutterstock

Naukowcy z Chin odkryli nowy rodzaj świńskiej grypy, który może wywołać pandemię. Nowy szczep został nazwany G4 i jest genetycznym potomkiem szczepu H1N1, który spowodował pandemię świńskiej grypy w 2009 roku.

Nowy wirus ma wszystkie niezbędne cechy wysoce przystosowane do infekowania ludzi, twierdzą naukowcy z chińskich uniwersytetów i z chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Wirus G4 - czy grozi nam kolejna pandemia?

W latach 2011-2018 naukowcy pobrali 30 000 wymazów z nosa świń w rzeźniach w 10 chińskich prowincjach i w szpitalu weterynaryjnym, co pozwoliło im wyizolować 179 wirusów świńskiej grypy. Większość szczepów była z zupełnie nowego rodzaju. Okazało się, że ten nowy szczep wirusa dominuje wśród świń od 2016 roku.

Następnie naukowcy przeprowadzili różne eksperymenty, w tym na fretkach, które doświadczają podobnych objawów jak ludzie - głównie gorączki, kaszlu i kichania.

Zaobserwowano, że nowy szczep wirusa świńskiej grypy nazwany G4 jest wysoce zakaźny, replikuje się w ludzkich komórkach i powoduje poważniejsze objawy u fretek niż w przypadku innych wirusów.

Testy wykazały również, że odporność ludzi na grypę sezonową nie zapewnia ochrony przed G4. Według badań krwi, które wykazały przeciwciała powstałe w wyniku narażenia na wirusa, 10,4 procent trzody chlewnej zostało już zarażonych. Testy wykazały też, że aż 4,4 procent ogólnej populacji również zostało narażone na kontakt z wirusem.

W związku z tym wirus przeszedł już ze zwierząt na ludzi, ale nie ma jeszcze dowodów na to, że można go przenieść z człowieka na człowieka.

- Niepokojące jest to, że zakażenie wirusem G4 przez człowieka spowoduje dalszą adaptację i zwiększy ryzyko ludzkiej pandemii - napisali naukowcy.

Autorzy badań wezwali do podjęcia pilnych działań w celu monitorowania osób pracujących ze świniami.

- Ta praca jest przypomnieniem, że stale jesteśmy narażeni na nowe patogeny odzwierzęce i że zwierzęta hodowlane, z którymi ludzie mają większy kontakt niż z dziką przyrodą, mogą być źródłem ważnych wirusów pandemicznych - powiedział James Wood, kierownik wydziału medycyny weterynaryjnej na uniwersytecie w Cambridge.

Źródło: Agence France Presse, The Guardian, bbc.com