Zamknij

Wirus Ebola powraca. Jeden kraj już ogłosił stan epidemii

15.02.2021 11:33
AA/ABACA/Abaca/East News
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wirus Ebola powrócił w najbardziej nieoczekiwanym momencie. W czasie, gdy na świecie trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w Afryce odradza się epidemia Eboli. Co wiadomo na temat powrotu Eboli? U ilu osób wykryto zakażenie?

Do tej pory potwierdzono siedem przypadków zakażenia wirusem Ebola w Gwinei i jeden w Demokratycznej Republice Konga (stan na 14.02.2021 r.), a to może świadczyć o powrocie epidemii po zaledwie pięciu latach od jej oficjalnego zakończenia w Gwinei i po roku od jej zakończenia w Demokratycznej Republice Konga.

Na początku lutego w Demokratycznej Republice Konga zmarła kobieta, u której po śmierci wykryto zakażenia wirusem Ebola. Okazało się, że jej mąż był zakażony tym wirusem podczas poprzedniej epidemii. Obecnie monitorowane są osoby, z którymi miała kontakt kobieta.

W Gwinei potwierdzono już siedem przypadków zakażenia wirusem Ebola (trzy osoby zmarły), a rząd tego kraju ogłosił stan epidemii. Wybuch nowej epidemii powiązano z pogrzebem pielęgniarki, która zmarła w wyniku zakażenia wirusem. Niedługo po pogrzebie sześciu żałobników zgłosiło objawy zakażenia - dwie osoby zmarły, a cztery trafiły do szpitala.

Największa epidemia tego wirusa miała miejsce w Afryce Zachodniej w latach 2013–2016, kiedy to ponad 11 300 osób zmarło w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Wysłannicy Światowej Organizacji Zdrowia pojechali do Gwinei i Demokratycznej Republiki Konga, by pomóc w powstrzymaniu epidemii. Są też w sąsiednich krajach - Liberii i Sierra Leone, gdzie szukają zakażonych. WHO podejrzewa bowiem, że Ebola może niebawem objawić się w krajach ościennych.

Wirus Ebola - jak dochodzi do zakażenia?

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Gorączka krwotoczna Ebola, choroba wywoływana przez zakażenie wirusem Ebola, objawia się wysoką gorączką, bólami głowy, bólami mięśni, zapaleniem przełyku (owrzodzenia), do których dołączają objawy skazy krwotocznej (występujące u połowy chorych) z krwistymi wymiotami i krwawą biegunką. W większości przypadków występuje wysypka plamisto-grudkowa oraz cechy uszkodzenia wątroby z towarzyszącą żółtaczką. 

Śmiertelność w przypadku gorączki krwotocznej Ebola jest bardzo wysoka - wynosi mniej więcej 53-88 proc.

Źródło: PAP, Agence France Presse, cnn.com, who.int