Zamknij

William i Harry przeznaczyli 3 mln funtów na pomoc osobom w kryzysie psychicznym

10.05.2019 11:15
Książę William
fot. Isaaack/Shutterstock

Młodzi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej po raz kolejny zaangażowali się w promocję zdrowia psychicznego. William, Kate, Harry i Meghan przeznaczyli 3 mln funtów na wsparcie pierwszego w Anglii, bezpłatnego, całodobowego komunikatora dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym.

Co 40 sekund na świecie ktoś popełnia samobójstwo. Szacuje się, że ze stresem nie radzi sobie 15-20 proc. populacji ogólnej. Lekarze ostrzegają przed „epidemią lęku” jako jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Naprzeciw problemowi po raz kolejny postanowili wyjść młodzi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

William, Kate, Harry i Meghan przeznaczyli 3 mln funtów na wsparcie pierwszego w Anglii, bezpłatnego, całodobowego serwisu tekstowego dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Serwis nazywa się Shout i ma na celu komunikowanie osób w kryzysie ze specjalistami.

Działanie komunikatora jest proste. Osoba dotknięta kryzysem wysyła wiadomość z prośbą o pomoc. Najszybciej jak to możliwe kontaktuje się z nią odpowiednio przeszkolony pracownik chatu. Twórcy serwisu wzorowali się na amerykańskiej Crisis Text Line, uruchomionej w 2013 roku.

Komunikator przeznaczony jest głównie dla osób:

  • z myślami samobójczymi;
  • po napaści, ataku przemocy;
  • czujących potrzebę samookaleczenia;
  • dla ofiar znęcania się;
  • po rozpadzie związku.

Projekt przeszedł roczny program pilotażowy, w którego trakcie tysiąc pracowników komunikatora przeprowadziło 60 tys. rozmów. „Jesteśmy bardzo podekscytowani” – powiedział książę William w rozmowie z dziennikarzami.

Młodzi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej od lat angażują się w inicjatywy związane z promocją zdrowia psychicznego. Książę William brał udział m.in. w kampanii „OK to say”, w której rozmawiał z Lady Gagą o stresie pourazowym i stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Podczas wizyty w Polsce, w lipcu 2017 roku, William i Kate spotkali się w Łazienkach Królewskich w Warszawie z osobami działającymi na rzecz promocji zdrowia psychicznego.

Źródło: bbc.com