Wielka Brytania: zapłacą ochotnikom za zarażenie ich koronawirusem

10.03.2020 14:55
Badania nad koronawirusem
fot. Shutterstock

Dać się zarazić koronawirusem za pieniądze? Ten pomysł brzmi absurdalnie, ale to pomysł brytyjskich naukowców. Badacze potrzebują ochotników, którzy zupełnie świadomie dadzą się zarazić koronawirusem i wezmą udział w badaniach nad szczepionką. 

Kontrowersyjny pomysł brytyjskich naukowców. Oferują oni po 3500 funtów dla 24 ochotników, którzy dadzą się zarazić mniej niebezpiecznymi odmianami koronawirusa. Ma to pomóc w opracowaniu szczepionki przeciw wirusowi, który na świecie spowodował już ponad 100 tys. zakażeń i ponad 4 tys. zgonów.

Taką ofertę złożyła firma hVIVO, jedna z kilku w Wielkiej Brytanii i kilkunastu na świecie, które próbują opracować szczepionkę przeciwko koronawirusowi z Wuhan. Na przeprowadzenie testów musi jeszcze wyrazić zgodę brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA). hVIVO regularnie prowadzi podobne testy przy tworzeniu szczepionek przeciwko zwykłej grypie, choć są one gorzej płatne.

Kontrolowane zakażenie

Ochotnicy mieliby się dać zarazić dwoma słabszymi szczepami wirusa - 0C43 i 229E, a następnie przejść dwutygodniową kwarantannę w prowadzonym przez hVIVO laboratorium Queen Mary BioEnterprises Innovation Centre w Whitechapel w Londynie.

Uczestnicy badania mieliby zakaz kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz, nie mogliby także wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych i musieliby przestrzegać zaleceń żywieniowych.

Eksperci mają nadzieję, że zakażenie słabszymi szczepami wirusa, które od lat są rozpowszechnione i powodują tylko lekkie objawy, pomoże w stworzeniu właściwej szczepionki, ale zarazem ostrzegają, że najprawdopodobniej nie będzie ona gotowa przed końcem obecnej epidemii koronawirusa. Podobne testy z udziałem ochotników planuje przeprowadzić też jedno z amerykańskich laboratoriów.

Źródło: PAP