Lekarze Tomasza Golloba we wtorek spróbują wybudzić go ze śpiączki

Monika Piorun
24.04.2017 20:09
Lekarze Tomasza Golloba we wtorek spróbują wybudzić go ze śpiączki
fot. 23.04.2017 BYDGOSZCZ, SZPITAL WOJSKOWY Kibice wspierają Tomasza Golloba po wypadku (FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS/East News)

Specjaliści z bydgoskiego szpitala wojskowego, którzy opiekują się Tomaszem Gollobem, rozpoczęli przygotowania do wybudzenia sportowca ze śpiączki farmakologicznej. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, zabieg planowany jest na wtorkowy poranek.

Dr n. med. Cezary Rybacki ze Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy powiedział mediom:

Oglądałem dziś zdjęcie rentgenowskie Tomka, które pokazuje nam ewentualną obecność płynu lub krwi w jamie opłucnowej. Takowa znajdowała się w niedzielę, ale zastosowany przez lekarzy drenaż okazał się skuteczny. Dzisiejsze zdjęcie pokazało, że udało się ten płyn w całości ewakuować.

W tej sytuacji podjęto decyzję o usunięciu drenażu i rozpoczęto redukowanie ilości podawanych leków, by pacjent mógł powoli wracać do stanu przytomności. We wtorek chcemy spróbować Tomka wybudzić i rozintubować.

Nad przygotowaniem do wybudzenia i samym procesem czuwa ordynator Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr. n. med. Robert Włodarski. W rozmowie z dziennikarzem bydgoskiego oddziału TVP powiedział, że parametry życiowe Golloba się polepszają, więc działania podjęte przez lekarzy okazują się skuteczne. Potwierdził także, że jeśli stan pacjenta nadal będzie się stabilizował, zostanie podjęta próba wybudzenia. 

Reakcja skandynawskich mediów na wypadek polskiego żużlowca

Wiadomość o wypadku Tomasza Golloba w niedzielę na torze motocrossowym w Chełmnie i jego konsekwencjach skomentowana została w Skandynawii jako szok i smutek oraz „potworna kraksa” ikony i króla żużla.

Przeczytaj: Koszmarny wypadek Tomasza Golloba. Krzyczał, że nie czuje nóg

Przerażający wypadek wielkiej legendy żużla - napisał duński dziennik „Ekstrabladet”.

Popołudniówka „BT” skomentowała: „legendarny żużlowiec wymykał się już kilka razy poważnym kontuzjom, a nawet śmierci, zwłaszcza w 2007 roku, kiedy miał wypadek samolotowy wracając z Grand Prix w Kopenhadze. Miejmy nadzieję, że i tym razem mu się uda”.

Gazeta napisała, że „to miała być kolejna rutynowa niedziela w kalendarzu legendarnego żużlowca i początek jego 30. sezonu ligowego. Skończyło się inaczej i teraz czeka go kolejna wielka walka, tym razem o zdrowie”.

Wygląda na to, że to była ostatnia jazda w karierze polskiej legendy żużla - podała agencja Ritzau.

Również w Szwecji, gdzie Gollob startował w barwach Vaestervik w latach 2001-2010 i w rok później w sztokholmskim Hammarby, wiadomość odbiła się szerokim echem i przez całą niedzielę i poniedziałek była aktualizowana.

Dziennik „Aftonbladet” skomentował, że wypadek raczej oznacza koniec kariery „największego zawodnika największego kraju tej dyscypliny”, a szwedzkie radio podało wiadomość o „bardzo poważnym wypadku ikony żużla”.

„Expressen” napisał o Gollobie: "Najbardziej niekonwencjonalny i nieustraszony aktor tego sportu doznał poważnego urazu".

Sześciokrotny mistrz świata Szwed Tony Rickardsson przyznał w rozmowie z „Aftonbladet”, że wiadomość, którą otrzymał od jednego ze swoich mechaników była dla niego porażająca: "Zdrętwiałem. To tragiczne. Mogę mieć tylko nadzieję, że Tomek z tego wyjdzie” - powiedział.

Gollob był jedynym, który rzucił wyzwanie Rickardssonowi i był przez większą część kariery jego najgroźniejszym rywalem - napisał „Aftonbladet”.

Rickardsson zauważył, że Polak zdobył swój upragniony tytuł mistrza świata dopiero w 2010 roku. "W cztery lata po tym jak ja zakończyłem karierę. Cieszyłem się z tego medalu razem z nim” - podkreślił.

Hans Nielsen, trener reprezentacji Danii, powiedział: „Tomasz to król tej dyscypliny, która jednak, jak widać, jest niebezpieczna. Wiadomość jest dla naszego środowiska szokiem. O wielkości Tomka świadczy fala sympatii w mediach społecznościowych”.

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π