Zamknij

Brytyjscy naukowcy alarmują: w szpitalach rośnie liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży

02.08.2021 10:47
Kobieta ciężarna
fot. Shutterstock

Naukowcy z Wielkiej Brytanii alarmują: w szpitalach rośnie liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży. Zakażenie SARS-CoV-2 może u ciężarnych przebiegać bardzo ciężko, zwłaszcza zakażenie wariantem Delta koronawirusa. Eksperci informują, że niemal wszystkie ciężarne z COVID-19 przyjęte do brytyjskich szpitali były niezaszczepione przeciw tej chorobie.

Z badań opublikowanych w Wielkiej Brytanii wynika, że rośnie w tym kraju liczba niezaszczepionych przeciw COVID-19 kobiet w ciąży, które z powodu poważnego przebiegu choroby trafiają do szpitali.

Delta zagraża ciężarnym. Do szpitali trafią niezaszczepione kobiety w ciąży

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii do szpitali z powodu COVID-19 trafiło 3371 kobiet w ciąży, ale w pierwszej fazie umiarkowane lub ciężkie obawy miało 24 proc. hospitalizowanych, w czasie gdy dominującym wariantem koronawirusa była Alfa (wariant brytyjski) - odsetek ten wynosił 36 proc., a teraz, gdy dominuje wariant Delta (indyjski), jest to już 45 proc. — wskazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Od początku lutego 2021 roku do szpitali z powodu COVID-19 przyjęte zostały 742 kobiety w ciąży, przy czym nie było wśród nich ani jednej, która byłaby w pełni zaszczepiona, a tylko cztery były po jednej dawce szczepienia. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, gdy dominujący stał się wariant Delta, do szpitali trafiło 171 kobiet w ciąży, z czego ponad 98 proc. nie było zaszczepionych wcale, a trzy dostały tylko jedną dawkę — informują naukowcy.

Według ich badań spośród tych, które trafiły do szpitali w ciągu ostatnich trzech miesięcy, 33 proc. wymagało podłączenia do respiratora, u 37 proc. rozwinęło się dodatkowo zapalenie płuc, a 15 proc. wymagało przeniesienia na oddział intensywnej terapii. Ponadto w jednym na pięć przypadków nastąpił przedwczesny poród, prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia zwiększyło się dwukrotnie, a jeden na pięć noworodków trafił na odział opieki neonatologicznej.

W Wielkiej Brytanii od połowy kwietnia kobiety w ciąży mogą być szczepione preparatami firm Pfizer/BioNTech lub Moderna, a podawanie drugiej dawki jest zalecanie po ośmiu tygodniach od pierwszej.

Źródło: PAP/Bartłomiej Niedziński