Zamknij

Wanienki zamiast łóżeczek. Skandal w białostockim szpitalu

Monika Piorun
19.06.2017 12:40
Wanienki zamiast łóżeczek. Skandal w białostockim szpitalu
fot. facebook.com/Michał Walentynowicz/Wojewódzki Szpital Zespolony im. Śniadeckiego

Oburzeni rodzice noworodków, które zamiast w normalnych łóżeczkach zostały umieszczone w plastikowych wanienkach, wywołali w mediach społecznościowych prawdziwą burzę. Władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Śniadeckiego zdążyły już przeprosić za incydent.

Grażyna Pawelec - pracownik administracyjny białostockiego szpitala - w rozmowie z Kurierem Porannym wytłumaczyła, że przed długim weekendem na oddział położniczy zgłosiło się dużo więcej rodzących niż się spodziewano:

Lekarz dyżurny, mając świadomość chwilowego braku miejsc, zdecydował jednak o przyjęciu dodatkowej pacjentki do szpitala kierując się stanem zdrowia matki i dziecka, które miało przyjść na świat. Niestety, część planowanych do wypisu kobiet nie mogło jeszcze opuścić szpitala, a wieczorem rozpoczęły się kolejne porody.

Zdaniem pracowników szpitala umieszczenie noworodka w wanience miało charakter incydentalny. Jedno z dzieci ze względu na konieczność zdezynfekowania łóżeczka miało zostać przeniesione do sali obserwacyjnej o wzmożonym nadzorze personelu, gdzie miało poczekać na nowe miejsce. Dyrektor placówki miał osobiście przeprosić mamę dziecka, które zamiast w łóżeczku zostało położone w plastikowej wanience.

Nieco inną wersję opisują oburzeni internauci, którzy twierdzą, że takie sytuacje zdarzają się nagminnie. W komentarzach można wyczytać, że na 25 pacjentek przypadają tam tylko 4 położne. Noworodki często są układane w plastikowych wanienkach - w jednej leży czasem nawet po dwoje dzieci, które personel odwraca do siebie główkami.

W mediach społecznościowych rozpętała się dyskusja dotycząca łamania standardów przez personel szpitala. Matki, które miały okazję rodzić w placówce twierdzą, że miały utrudniony kontakt z dziećmi ze względu na niekomfortowe warunki - kobiety po porodzie leżą na oddziale znajdującym się piętro wyżej, często dopiero po kilku a nawet kilkunastu godzinach mają okazję mieć z nimi bliższy kontakt. 

Zrzut ekranu 2017-06-19 o 12.00.57
fot.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że szpital powinien zezwalać na to, by noworodki zamiast w łóżeczkach leżały w plastikowych wanienkach?

Liczba głosów:

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π