Wampiriada 2017: Studencki sposób na honorowe zbiórki krwi

Monika Piorun
24.04.2017 14:36
Wampiriada 2017: Studencki sposób na honorowe zbiórki krwi
fot. East News/Wampiriada 2017

- Nie trać życia! #Graj w czerwone - zachęcają młodzi ludzie z wielu uczelni w całej Polsce, gdzie właśnie rozpoczęła się kolejna edycja nietypowej akcji promującej honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży akademickiej. Do oddawania krwi zachęcają żaków... wesołe wampiry - w końcu nikt inny nie potrafi bardziej docenić, jak wielkie znaczenie mają takie szlachetne gesty - żartują studenci.

Na kilkudziesięciu uczelniach w Polsce od kwietnia do czerwca już po raz 17. będą przeprowadzane zbiórki krwi wśród osób uczących się lub wykładających w szkołach wyższych.

- "Wampiriada" to akcja honorowego krwiodawstwa organizowana w całym kraju przez Niezależne Zrzeszenie Studentów dla środowiska akademickiego. To nie tylko zbiórka krwi, to również akcja promująca ideę oddawania krwi dla potrzebujących ją pacjentów. Chcemy promować krwiodawstwo przede wszystkim wśród młodych ludzi i zaszczepić w nich nawyk częstego oddawania krwi - wyjaśnia Anna Lach, ogólnopolska koordynatorka projektu.

Na terenie politechnik, uniwersytetów i ośrodków akademickich w całym kraju pojawiają się mobilne punkty pobierania krwi, które zapewniają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Są one przygotowane w szczególności dla studentów i pracowników naukowych, którzy będą oddawać ok. 460 mililitrów krwi (10 ml próbka krwi + 450 ml). Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut i jest bezbolesne, a nad prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa personel medyczny.

Liczy się każda kropla krwi

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 13.48.18
fot.instagram.com/wampiriada.nzs

Jak podkreślają organizatorzy akcji, zbiórki krwi w ramach "Wampiriady" trwają już od kilkunastu lat, jednak idea krwiodawstwa z roku na rok staje się coraz bardziej aktualna. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie, niestety rośnie zapotrzebowanie na krew.

Akcja potrwa od kwietnia do czerwca na uczelniach w całej Polsce. W zeszłym roku został pobity rekord - zebrano aż 5 tys. litrów krwi! Organizatorzy również w tym roku deklarują chęć pobicia rekordu.

- Zachęcamy szczególnie do oddawania krwi właśnie w okresie wiosny i lata. To wtedy zapasy są najmniejsze, w niektórych miesiącach osiągając nawet stan krytyczny - przekonuje koordynatorka projektu, Anna Lach.

Sprawdź, czy możesz oddać krew!

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 13.41.36

Zobacz także

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty i wyspany. Powinien też wcześniej zjeść lekkostrawny oraz niskokaloryczny posiłek i wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Warto pamiętać, że minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy też zgłaszać się na pobieranie krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub gdy przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu. Przed oddaniem krwi od pacjentów pobierana jest próbka oraz badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (czyli równowartość ok. 4,5 tys. kcal).

#Graj w czerwone!

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 14.13.32

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa, w Polsce dokonuje się ok. 2 mln transfuzji krwi. Honorowymi dawcami krwi można nazwać już około pół miliona osób, ale wiele z nich oddaje krew więcej niż raz na rok. Statystycznie dokonuje się u nas ok. 900 tys. pobrań krwi rocznie.

Najwięcej osób w naszym kraju ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 13.33.25

Więcej informacji oraz harmonogram zbiórek można znaleźć na stronie internetowej www.wampiriada.info oraz na Facebooku - https://www.facebook.com/NZSWampiriada/

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 14.36.03

Zobacz także

Zagłosuj

Ile razy w życiu udało Ci się oddać krew?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π