Szczur zaraził człowieka WZW typu E. Pierwszy przypadek w historii

Monika Piorun
02.10.2018 14:26
WZW E, szczur zaraził człowieka, Hongkong hepatitis E rat, wirusowe zapalenie wątroby typu E, szczur zaraził człowieka
fot. Shutterstock

Po raz pierwszy zdarzyło się, by odmiana wirusowego zapalenia wątroby, która dotąd występowała tylko u szczurów, pojawiła się wśród ludzi. Uniwersytet w Hongkongu poinformował o 56-letnim pacjencie, u którego potwierdzono obecność nietypowego patogenu. Najprawdopodobniej mogły przenieść go gryzonie z pobliskich pojemników na śmieci.

Hongkong: pierwszy na świecie przypadek szczurzego zapalenia wątroby

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu potwierdzili pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka tzw. szczurzym zapaleniem wątroby.

Problem pojawił się u 56-latka po przeszczepie wątroby. Od maja 2017 roku, kiedy została u niego wykonana transplantacja tego narządu, mężczyzna przyjmował leki immunosupresyjne. Lekarzy zaniepokoiły nietypowe wyniki badań pacjenta.

Testy wykonane przez mikrobiologów wykazały, że ich przyczyną był wirus zapalenia wątroby typu E, który znacznie różni się od odmian, które dotąd pojawiały się u ludzi. Badacze podejrzewają, że wirus wywołujący chorobę mógł zostać rozprzestrzeniony poprzez zainfekowane odchody szczurów.

Mimo że próbki pobrane od gryzoni przebywających w okolicach śmietników w miejscu zamieszkania zainfekowanego pacjenta nie wykazały obecności wirusa WZW E, to jednak w przeszłości (w 2012 roku) zdarzyło się już, że obecność tego typu patogenu potwierdzono wśród gryzoni. Wcześniej nie doszło jednak do tego, by wirus szczurzego zapalenia wątroby przeniósłby się na człowieka.

Lekarze z Hongkongu sądzą, że najprawdopodobniej zarazki z odchodów szczurów mogły przedostać się do żywności, choć dotąd nie udało się tego potwierdzić.

Szczury żywiące się na osiedlowych śmietnikach zaraziły człowieka WZW E

Siddharth Sridhar, asystent kliniczny z Uniwersytetu w Hongkongu, podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że do tej pory ryzyko zachorowania na WZW typu E u ludzi było niedoszacowane. W raporcie zespołu badawczego, który opisał ten przypadek, wskazano, że nadal nie jest jasne, w jaki sposób mogło dojść do zarażenia człowieka szczurzym zapaleniem wątroby. Zdaniem naukowców najważniejszym środkiem zapobiegającym kolejnym przypadkom zakażeń byłoby ograniczenie populacji szczurów i zadbanie o to, by gryzonie nie miały dostępu do śmietników, w których często żywią się odpadkami i resztkami jedzenia. 

56-letni pacjent, u którego potwierdzono WZW typu E, otrzymał już stosowne leczenie. Dzięki lekom przeciwwirusowym jego stan się poprawił i obecnie wraca do zdrowia. Choroba mogła się u niego rozwinąć tak szybko ze względu na osłabiony układ odporności po przeszczepie wątroby.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Lekarze z Hongkongu podkreślają, że pierwszy w historii przypadek szczurzego zapalenia wątroby u człowieka ma ogromne znaczenie dla medycyny. Mimo że według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku około 3,3 mln ludzi na świecie wykazuje objawy wirusowego zapalenia wątroby typu E, to jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z przypadkiem, by tego typu wirus przeniósł się ze szczura na człowieka.

Według danych z 2015 roku WZW typu E spowodowało około 44 tys. zgonów, co stanowi 3,3 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych z tego powodu.

WZW E – na czym polega ta choroba?

Wirusowe zapalenie wątroby typu E wywołuje HEV, czyli tzw. wirus RNA, należący do rodziny Caliciviridae. Można się nim zarazić, spożywając zanieczyszczoną wodę lub żywność. Patogeny mogą też przenosić zwierzęta – głównie świnie, a także szczury i inne gryzonie oraz dziki i jelenie.

Okres wylęgania zarazków wynosi od 15 do 65 dni (zazwyczaj około 40). Najwyższe ryzyko śmiertelności z powodu tej choroby (ok. 20 proc.) obserwowane jest u kobiet w III trymestrze ciąży.

Choć choroba może przebiegać bezobjawowo, to u niektórych zarażonych mogą pojawić się:

Ryzyko infekcji można zmniejszyć, zwracając większą uwagę na higienę osobistą, częste mycie rąk (zwłaszcza przed jedzeniem lub przygotowaniem posiłków) oraz unikanie pokarmów z niepewnych źródeł.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: The New York Times/CNN

_______

zdrowie.radiozet.pl/π