WOŚP będzie pomagać leczyć dzieci, które mają problem z poruszaniem się

Monika Piorun
10.05.2017 21:38
WOŚP będzie pomagać leczyć dzieci, które mają problem z poruszaniem się
fot. PAP/Marcin Obara

Ruszył Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci realizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ma on polepszyć dostępność nowoczesnego leczenia wad kości u dzieci. Skorzystają z niego mali pacjenci z klinik ortopedycznych w Otwocku i Poznaniu.

Dzieci, które do tej pory z powodu skomplikowanych wad musiały szukać pomocy za granicą, wreszcie będą miały szansę na skuteczne leczenie w Polsce. Pomoże im w tym Jurek Owsiak z WOŚP. Fundacja wykorzystując środki zebrane w ramach 1 proc. podatku, wydała ponad 2 mln zł na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia nabytych i wrodzonych wad kończyn u dzieci i młodzieży.

- Zachęcając do przekazywania Orkiestrze jednego procenta podatku deklarowaliśmy chęć umożliwianie leczenia skomplikowanych wad ortopedycznych w Polsce. Dziś z dumą uruchamiamy Program, który realizowany będzie przez dwa ośrodki w Polsce – ich możliwości i wyposażenie w pełni odpowiadają polskim potrzebom, dając gwarancję skutecznego leczenia w niemal wszystkich przypadkach tego rodzaju wad, jakie zdarzają się w naszym kraju - wyjaśnił Owsiak.

Zrzut ekranu 2017-05-10 o 21.39.35

Dzięki WOŚP dzieci cierpiące na schorzenia układu ruchu będą mogły korzystać z tzw. ram Taylora (TSF), których zestaw kosztuje ponad 490 tys. zł. Wraz z urządzeniami do znieczulenia, aparatami rtg i usg oraz stołami operacyjnymi sprzęt powędruje do Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMPK w Otwocku i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Poznaniu.

Przedstawiciele fundacji zapewniają jednak, że jeśli znajdą się placówki z doskonale przygotowaną kadrą, która będzie w stanie przeprowadzać podobne operacje, WOŚP pomoże je wyposażyć w odpowiednie sprzęty.

W środowym wydarzeniu w Otwocku uczestniczyli konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. Jarosław Czubak, prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Poznaniu, prezydent Otwocka, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie.

17510121
17510123 (1)
17510122

fot. PAP/Marcin Obara

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π