Bijemy rekord Guinnessa w nauce resuscytacji!

Monika Piorun
17.10.2016 11:26
Bijemy rekord Guinnessa w nauce resuscytacji!
fot. Rekord Guinessa w nauce resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca to doskonała okazja do nauki, w jaki sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. W ramach programu "Ratujemy i uczymy ratować" tysiące polskich uczniów zdobyło wiedzę, od której może zależeć życie. Dziś spróbują nauczyć innych, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i przy okazji wpisać swój czyn do Księgi Rekordów Guinnessa!

17 października w wielu miejscach w Polsce tysiące uczniów, wolontariuszy i instruktorów pierwszej pomocy będzie się uczyć, jak ratować ludzkie życie. Do nauki posłużą fantomy, dzięki którym można ćwiczyć prawidłowe oddechy, masaż serca i wszystkie czynności niezbędne do tego, by poszkodowani w wyniku wypadków lub zatrzymania krążenia mogli przeżyć.

W akcji oprócz dzieci udział biorą ich starsi opiekunowie - nauczyciele, pracownicy służb medycznych i mundurowych oraz wszyscy, którzy zdobyli odpowiednie kwalifikacje do tego, by szkolić innych. Swoją pomoc podczas masowej nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej zadeklarowało ok. 60 tys. specjalistów. Uznanie rekordu Guinnessa wymaga wielu formalności i odpowiedniej ilości świadków, którzy będą mogli potwierdzić zdobyty wynik.

Relację na żywo możecie śledzić tu:

PrzeczytajPobij Rekord Guinnessa z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP! 

Zrzut ekranu 2016-10-17 o 12.52.10

Dlaczego tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć się udzielania pierwszej pomocy? Jurek Owsiak wyjaśnia, że:

W sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego buzuje nam adrenalina.

Stres i napięcie towarzyszące nagłym wypadkom często nas paraliżuje,

jeśli podstawowe czynności, które powinniśmy wykonać podczas akcji ratunkowej

nie wejdą nam w nawyk, ceną za to może być ludzkie życie.

ok

W Warszawie próba pobicia rekordu Guinnessa rozpocznie się w samo południe na Placu Defilad przed Pałacem Kultury. Jeśli chcecie pomóc, wystarczy przyjść na miejsce i przez minimum pół godziny ćwiczyć na fantomie, jak wykonuje się prawidłowe oddechy i masaż serca. W wielu szkołach i instytucjach największa w Polsce lekcja resuscytacji będzie trwała przez cały dzień.

Twoja szkoła lub miasto też próbuje pobić rekord Guinnessa w masowej nauce resuscytacji? Przysyłajcie do nas swoje zdjęcia za pośrednictwem mediów społecznościowych!

WIELKIE GRATULACJE!!! Wystarczyło parę chwil, by udało się pobić rekord Guinnessa w największej lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Teraz mamy dowód, że jesteśmy w tym najlepsi na świecie!

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π