Zamknij

WHO podało liczbę zakażeń małpią ospą. Większość przypadków w jednym kraju

26.08.2022 15:22

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że małpia ospa wciąż intensywnie rozprzestrzenia się w obu Amerykach. Na całym świecie odnotowano do tej pory kilkadziesiąt tysięcy zachorowań, z powodu małpiej ospy zmarło kilkanaście osób.

Małpia ospa wciąż się rozprzestrzenia
fot. AP/Associated Press/East News

Jak podaje WHO, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy na świecie spadła w zeszłym tygodniu o 21 proc. Do tej pory stwierdzono 41 tys. zakażeń małpią ospą w 96 krajach, w tym większość przypadków w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie z powodu tej choroby zmarło 12 osób.

Epidemia małpiej ospy zwalnia, ale tylko w Europie

– Istnieją oznaki spowolnienia epidemii w Europie, gdzie połączenie skutecznych środków w zakresie zdrowia publicznego, zmiany społecznego zachowania i szczepienia pomagają zapobiegać transmisji wirusa – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według WHO, mimo ogólnego spadku zakażeń, w obu Amerykach nadal odnotowywana jest intensywna transmisja wirusa, a region ten odpowiada za 60 proc. zakażeń w ostatnim miesiącu.

– W szczególności w Ameryce Łacińskiej niewystarczająca świadomość lub brak odpowiednich środków w zakresie zdrowia publicznego, m.in. brak dostępu do szczepionek, sprzyja rozwojowi epidemii – powiedział Tedros.

Małpia ospa globalnym zagrożeniem

WHO ogłosiła w lipcu, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia małpiej ospy jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia, i wprowadziła najwyższy poziom alertu epidemicznego.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, którą pierwszy raz u ludzi zidentyfikowano w 1970 roku. Schorzenie zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, głównie w Beninie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Republice Konga, Sierra Leone i Sudanie Południowym.

Wśród symptomów małpiej ospy wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Źródło: PAP