WHO: 13 mln dzieci na świecie nie zostało zaszczepionych w 2016 roku

Monika Piorun
18.07.2017 15:14
WHO: 13 mln dzieci na świecie nie zostało zaszczepionych w 2016 roku
fot. East News

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w zeszłym roku 12,9 mln dzieci nie otrzymało ani jednej szczepionki a w przypadku 6,6 mln maluchów doszło do przerwania cyklu szczepień przeciwko takim chorobom jak krztusiec, defryt lub tężec.

Prawie 13 milionom dzieci na całym świecie nie podano w 2016 roku w wymaganym czasie pierwszej dawki szczepień, niezbędnych do uzyskania odporności na groźne choroby zakaźne.

6,6 mln maluchów pomimo otrzymania pierwszych dawek szczepień, nie dostało dwóch kolejnych dawek.

Jak wyjaśnia Jean-Marie Okwo-Bele, szef programu szczepień Światowej Organizacji Zdrowia:

Niezaszczepione dzieci najprawdopodobniej nie były później objęte opieką zdrowotną.

Według WHO szczepionki zapobiegają śmierci około 2-3 mln ludzi rocznie.

Zobacz także

Dlaczego ludzie boją się szczepić dzieci?

Zła sława szczepionek, która doprowadziła do odnowienia się w Europie epidemii chorób zakaźnych, zdaniem lekarzy rozpoczęła się w 1998 roku, po upowszechnieniu w mediach informacji o tym, że szczepionka MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce może powodować autyzm. Odpowiedzialny za to miał być obecny w składzie preparatu timerosal zawierający rtęć.

Według doktora Andrewa Wakefielda - autora publikacji w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" - dodatek ten miał mieć negatywny wpływ na mózg i miał sprzyjać wielu schorzeniom neurologicznym - a nawet powodować zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Wyników badań dr Wakefielda nie zdołało zweryfikować aż 15 zespołów medycznych (m.in. ze Stanów Zjednoczonych oraz kilku azjatyckich oraz europejskich krajów). Niezależne dane uzyskane od ekspertów z różnych ośrodków naukowych nie potwierdziło rewelacji autora publikacji w "The Lancet".

Krótka historia ruchów antyszczepionkowych

Artykuł został ostatecznie wycofany w 2010 roku a dr Wakefield po długim procesie sądowym i oskarżeniu go o fałszerstwa medyczne, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Nie obyło się bez skandali. Lekarz, któremu zabroniono udzielać pomocy medycznej pacjentom, oskarżył o manipulacje koncerny farmaceutyczne produkujące na masową skalę szczepionki. Niejasności wokół procesu zapoczątkowały powstanie tzw. ruchów antyszczepionkowych, podważających obowiązek szczepień dzieci w obawie przed autyzmem.

Wystarczyło zaledwie kilka lat, by takie nastawienie początkowo niewielkiej grupy osób uchylających się od podawania szczepionek swojemu potomstwu, doprowadziło do odrodzenia się śmiertelnie niebezpiecznych chorób, które dzięki masowym szczepieniom wydawały się - jak dotąd sądzono - zupełnie niegroźne.

Zobacz także

________
zdrowie.radiozet.pl/π