WHO odradza rutynowe wizyty u dentysty

13.08.2020 10:17
Wizyta u dentysty
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca przełożenie rutynowych wizyt u dentysty ze względu na pandemię koronawirusa. Dowiedz się więcej.

Leczenie zębów to sytuacja najwyższego ryzyka. Koronawirus namnaża się w jamie ustnej, a z przyczyn oczywistych nie sposób uniknąć bliskiego kontaktu.

Bliski kontakt to m.in.:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut;
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem COVID-19 (np. podanie ręki);
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej);
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory z COVID-19 przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej).

Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła dentystom przyjmowanie tylko pilnych przypadków. Oznacza to, że rutynowe kontrole, czyszczenie zębów, opieka profilaktyczna czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny być przełożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

W celu ustalenia, czy obecność w gabinecie dentystycznym jest konieczna, WHO zaleca konsultację telemedyczną.

Być może przynajmniej częściowym rozwiązaniem problemu okażą się płyny do płukania ust. Z najnowszych badań wynika bowiem, że czasowo neutralizują one koronawirusa, zmniejszając ryzyko zakażenia, ale ustalenia te wymagają potwierdzenia.

Dowiedz się więcejPłyny do płukania ust mogą ograniczać transmisję koronawirusa

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: AFP/sciencealert.com