Największe zagrożenia zdrowotne najbliższej dekady według WHO

17.01.2020 14:30
Największe zagrożenia zdrowotne najbliższej dekady
fot. Shutterstock

Śmiercionośne wirusy, superbakterie oporne na wszystkie antybiotyki, choroby zakaźne wracające za sprawą ruchów antyszczepionkowych - to największe zagrożenia dla ludzkości w najbliższej dekadzie.

 "Zdrowie to inwestycja w przyszłość. Kraje inwestują znaczne środki w ochronę swoich obywateli przed atakami terrorystycznymi, ale nie przed atakiem wirusa, który może być znacznie bardziej zabójczy i znacznie bardziej szkodliwy z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Pandemia może sprowadzić gospodarki i narody na kolana" - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Największe problemy najbliższej dekady według WHO to: śmiercionośne wirusy, superbakterie oporne na wszystkie antybiotyki, choroby zakaźne wracające za sprawą ruchów antyszczepionkowych. Na liście pilnych wyzwań znajduje się również walka z epidemiami chorób cywilizacyjnych: nikotynizmem, alkoholizmem, otyłością.

Według WHO do 2030 roku należy m.in.:

  1. Zmniejszyć globalny wskaźnik umieralności matek do mniej niż 70 na 100 000 żywych urodzeń.
  2. Zmniejszyć śmiertelność noworodków do maksymalnie 12 na 1000 żywych urodzeń i umieralności do maksymalnie 25 na 1000 dzieci poniżej 5 lat.
  3. Zakończyć epidemie AIDS, gruźlicy, malarii i zaniedbywanych chorób tropikalnych oraz zwalczać zapalenie wątroby, choroby przenoszone przez wodę i inne choroby zakaźne.
  4. Wspierać badania i rozwój szczepionek i leków na choroby zakaźne i niezakaźne, które dotykają głównie kraje rozwijające się, zapewniać dostęp do podstawowych niezbędnych leków i szczepionek po przystępnych cenach.
  5. Zmniejszyć o jedną trzecią przedwczesną śmiertelność z powodu chorób niezakaźnych poprzez profilaktykę i leczenie oraz promować zdrowie psychiczne.
  6. Wzmocnić profilaktykę uzależnień, w tym narkomanii i nadmiernego spożywania alkoholu.
  7. W stosownych przypadkach wzmocnić wdrażanie Ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu we wszystkich krajach.
  8. Znacznie zmniejszyć liczbę zgonów i chorób spowodowanych niebezpiecznymi chemikaliami oraz zanieczyszczeniem i zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby.

Źródło: who.int