Zamknij

WHO: koronawirusem zaraziło się 35 mln ludzi. To 10 proc. światowej populacji

06.10.2020 10:00
AFP PHOTO / WORLD HEALTH ORGANIZATION / CHRISTOPHER BLACK
fot. AFP PHOTO / WORLD HEALTH ORGANIZATION / CHRISTOPHER BLACK

Światowa Organizacja Zdrowia podała w poniedziałek nowe wyliczenia, z których wynika, że nawet 10 proc. światowej populacji mogło ulec zakażeniu SARS-CoV-2. Z danych wynika, że koronawirusa ''złapało'' nawet 35 milionów ludzi. To niestety nie koniec. WHO ostrzega, że w wielu rejonach na świecie sytuacja wciąż się pogarsza.

WHO szacuje, że koronawirusem SARS-CoV-2 mogło zarazić się już około 10 procent ludności na całym świecie.

- Nasze obecne najlepsze szacunki mówią nam, że ok. 10 procent globalnej populacji mogło zostać zakażonych tym wirusem - poinformował dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

Nawet 35 milionów ludzi zakażonych koronawirusem

Zaprezentowane przez dr Ryana szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej.

Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 milionach potwierdzonych przypadków COVID-19, a na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi.

Niestety WHO patrzy na sytuację na świecie z niepokojem. Jak stwierdził ekspert, mimo tak dużej liczby zakażeń wciąż zdecydowana większość ludzi narażona jest na infekcję SARS-CoV-2. Ryan wezwał rządy do dalszych działań mających spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak ocenił, dotychczasowe starania pomogły uniknąć śmierci dużej liczby ludzi.

Ekspert WHO zwrócił również uwagę, w wielu regionach i krajach świata liczba infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 znów rośnie, m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach oraz Europie.

W Polsce notuje się rekordowe ilości nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2367 osób - to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. W niedzielę natomiast  potwierdzono 1934 nowe zakażenia, a w poniedziałek 2006 nowych przypadków.

Źródło: PAP