WHO: Wypadki drogowe są główną przyczyną zgonów wśród nastolatków na świecie

Monika Piorun
16.05.2017 17:09
WHO: Wypadki drogowe są główną przyczyną zgonów wśród nastolatków na świecie
fot. East News

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ponad 1,2 mln nastolatków umiera każdego roku na drogach z powodu wypadków komunikacyjnych. Każdego dnia ginie w ten sposób aż 3 tys. młodych ludzi - głównie w krajach rozwijających się. W Afryce więcej młodzieży zginęło pod kołami samochodów niż z powodu... malarii!

Śmierć dziecka jest zawsze wielkim szokiem dla społeczeństwa. Odejście najmłodszych jest szczególnie bolesne - zwłaszcza, jeśli nie można mu zapobiec lub chociażby podjąć walkę z zagrożeniem - tak jak w przypadku poważnych chorób. Największym zabójcą młodych ludzi wcale nie są jednak żadne chroniczne dolegliwości, nowotwory czy nieuleczalne schorzenia. 

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia wypadki komunikacyjne stanowią już główną przyczyną śmierci młodych ludzi na świecie. Odsetek dzieci ginących pod kołami rozpędzonych samochodów jest prawie 3 razy większy w krajach rozwijających się niż w państwach rozwiniętych. 

Główne przyczyny zgonów wśród nastolatków (w wieku od 10 do 19 lat):

1. Wypadki drogowe

2. Infekcje górnych dróg oddechowych

3. Samookaleczenie (z powodu celowego lub przypadkowego samobójstwo)

3. Zatrucia/stany zapalne układu pokarmowego spowodowane m.in. chorobami zakaźnymi

5. Utonięcia

źródło: who.int

Czerwcowy piątek - najniebezpieczniejszy dzień na drodze

W Polsce statystyki dotyczące śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wśród młodzieży, według danych policji, w ciągu kilku ostatnich lat nieco się polepszyły. W 2016 roku doszło w naszym kraju do ponad 33 tys. wypadków drogowych, w wyniku których poniosło śmierć ponad 3 tys. osób. 

Najczęściej do śmiertelnie niebezpiecznych wypadków dochodzi w czerwcowe piątki. Zwykle ich przyczyną jest nadmierna prędkość kierowców samochodów lub niedostosowanie prędkości do warunków jazdy.

Zrzut ekranu 2017-05-16 o 16.47.51
Zrzut ekranu 2017-05-16 o 16.48.57
Zrzut ekranu 2017-05-16 o 16.48.44
Zrzut ekranu 2017-05-16 o 16.44.45 1
fot. policja.pl/statysytki

Dlaczego dzieci ciągle giną na drogach?

W Chinach co 3 minuty dochodzi do wypadku drogowego. Co 10 minut ktoś z tego powodu umiera. Do tragicznych statystyk przyczyniają się kierowcy, którzy nie zwracają wystarczającej uwagi na znaki drogowe. To właśnie do nich skierowana jest kampania społeczna zwracająca uwagę na ten problem - każdy nierespektowany znak przekłada się na zwiększenie liczby ofiar wypadków komunikacyjnych.

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π