Zamknij

WHO: Nowa definicja bezpłodności

Monika Piorun
26.10.2016 15:08
WHO: Nowa definicja bezpłodności
fot. WHO: Nowa definicja bezpłodności

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby, które nie mogą znaleźć partnerów seksualnych, a chcą mieć dziecko, powinny być klasyfikowane jako bezpłodne. Eksperci uważają, że zasady te nie powinny dyskryminować ludzi ze względu na płeć ani orientację seksualną. 

Do tej pory za bezpłodność uważano chorobę układu rozrodczego, która uniemożliwia zajście w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia seksualnego bez zabezpieczenia.

Autorzy tej definicji - eksperci z Międzynarodowego Komitetu Monitorowania Metod Wspomaganego Rozrodu (ICMART) - uważają jednak, że powinni ją zmienić. Dlaczego?

Mimo że w słowniku WHO opublikowanym w 2009 roku nadal obowiązuje powyższe znaczenie tej przypadłości, to według specjalistów przyszedł już czas na to, by przestać rozważać problem bezpłodności tylko pod względem medycznym i rozszerzyć go o kontekst społeczny.

Prawo do rozmnażania

bezpłodność
fot. East News

Jeśli jesteśmy fizycznie płodni, a nie możemy począć dziecka z innych przyczyn niż kwestie medyczne, to nasz problem może być już wkrótce uznany za "niepłodność społeczną". Według szerokiego grona autorytetów doradzających Światowej Organizacji Zdrowia:

Każda osoba ma prawo do rozmnażania się.

Prawa reprodukcyjne są niezależne od tego, czy mamy partnera czy nie.

Przewodniczący ICMART - dr David Adamson - podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu w Salt Lake City - przekonywał, że nowa wersja definicji niepłodności zwraca uwagę na prawo każdego człowieka do posiadania rodziny i uwzględnia potrzebę płodzenia potomstwa zarówno przez samotne kobiety, mężczyzn oraz wszystkie osoby homoseksualne, bez względu na płeć. Jego zdaniem:

Równość płci działa w obie strony, więc uczciwość nakazuje, by z tego prawa

mogły skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Na razie nie wyjaśniono, w jaki sposób miałoby być realizowane to prawo. Czy według nowych standardów osoby, które nie mają dzieci z powodu braku partnera, będą miały prawo np. do korzystania z pomocy matek zastępczych, ubieganie się o refundację procedury in vitro czy dostępu do materiału genetycznego z banków nasienia.

Według informacji podanych przez brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" w przyszłym roku do ministrów zdrowia na całym świecie mają trafić szczegółowe informacje dotyczące zmian w definicji niepłodności, które proponuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z nową definicją niepłodności zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π