WHO: "Epidemia się zmienia"

18.08.2020 10:50
Zhang Cheng/Xinhua News/East News
fot. Zhang Cheng/Xinhua News/East News

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że epidemia się zmienia. Sprawdź, w jakim kierunku ewoluuje i dlaczego to niebezpieczne.

"Epidemia się zmienia" - powiedział na konferencji prasowej Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO na Zachodnim Pacyfiku.

Ekspert wyjaśnił, że na całym świecie rośnie odsetek zarażonych młodych ludzi, którzy, nie zdając sobie sprawy z tego, że są nosicielami, stanowią zagrożenie dla seniorów i osób z chorobami współistniejącymi.

"Epidemię napędzają 20, 30, 40-latkowie" - ostrzega Kasai.

Na całym świecie koronawirus zainfekował już prawie 22 mln ludzi, zabił - 770 tys. Najwięcej ofiar śmiertelnych jest w USA (ponad 170 tys.), w Brazylii (prawie 110 tys.), w Meksyku (57 tys.), w Indiach (ponad 50 tys.) i w Wielkiej Brytanii (ponad 40 tys.).

Wiele krajów po zdjęciu restrykcji ponownie zmaga się ze wzrostem zachorowań. Taki problem zaobserwowano m.in. w Chinach, w Australii oraz w Czechach.

Australijskie władze z początkiem sierpnia ogłosiły "stan klęski" w najbardziej zaludnionym stanie Wiktoria. Na sześć tygodni przywrócono restrykcje, ogłoszono też "godzinę policyjną" pomiędzy 20. a 5. rano.

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że rozumie frustrację ludzi, ale ostrzegł, że alternatywą jest strategia sześciomiesięczna.

To może cię zainteresować:

Źródło: reuters.com, worldometers.info