Zamknij

W Warszawie powstanie Dom Ronalda McDonalda, bezpłatny hotel dla rodziców chorych dzieci

26.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:21
Fundacja Ronalda McDonalda
fot. Materiały prasowe

W Warszawie powstanie pierwszy Polski Dom Ronalda McDonalda, czyli bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów. Znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Pediatrycznego WUM. Pierwsi goście zamieszkają w nim w przyszłym roku. Domy powstają z myślą o rodzinach dzieci leczonych onkologicznie, neonatologicznie lub czekających na przeszczepy. Światowe badania pokazują, że obecność najbliższych z dzieckiem przyspiesza i poprawia proces leczenia.

Bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów 

- Po okresie przygotowań, etapie uzgodnień, działań formalnych - dziś zaczynamy! Drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda - budowa - uroczysty start! Przyjaciołom, wspierającym budowę już dziś kłaniamy się za pomoc! - poinformowała na fanpage`u Fundacja Ronalda McDonalda.

W środę, 25 września na terenie Kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nastąpiło symboliczne wbicie łopaty, które zapoczątkowało budowę Domu Ronalda McDonalda. Warszawskie Dom Ronalda McDonalda będzie drugim tego typu obiektem prowadzonym przez Fundację w Polsce. Pierwszy Dom działa od czterech lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W ramach Domu powstanie także przedszkole dla zdrowych dzieci gości Domu, pracowników, doktorantów i studentów WUM-u.

- Zapotrzebowanie na taki Dom poza domem, jak go nazywamy, dla rodzin dzieci pozostających na długim leczeniu jest ogromne, gdyż rocznie nasz Szpital hospitalizuje blisko 45 tys. małych pacjentów. Tym, co nas dodatkowo cieszy, jest połączenie po raz pierwszy na świecie Domu Ronalda McDonalda z przedszkolem WUMIKIEM. Już wkrótce WUMIK przyjmie pierwsze dzieci naszych pracowników i studentów - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dom, który powstanie dzięki Fundacji Ronalda McDolanda będzie miał 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach. Na dwóch pietrach znajdzie się 25 przestronnych, komfortowo wyposażonych apartamentów z łazienkami. W części wspólnej znajdą się: kuchnia, jadalnia, pralnia, sale spotkań, strefa wypoczynku. W Domu powstanie też przestrzeń dla zespołu Domu oraz wolontariuszy.

Na świecie działa 367 Domów Ronalda McDonalda, 97 z nich znajduje się w Europie. Pierwszy w Polsce Dom powstał przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Przez cztery lata udzielił wsparcia ponad 400 rodzinom. Najdłuższy do tej pory ciągły pobyt jednej rodziny wynosił 382 dni. Często ze względu na specyfikę leczenia rodziny korzystają z pobytu w Domu wielokrotnie.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto