Zamknij

W Szwecji wykryto nowego koronawirusa

Natalia Kovacs
08.06.2022 16:13
Badanie wirusa
fot. AHMAD AL-BASHA/AFP/East News

W Szwecji wykryto nowego koronawirusa, który rozprzestrzenia się wśród gryzoni. Na razie nie wiadomo, czy wirus jest groźny dla ludzi, ale eksperci przekonują, że sytuację trzeba monitorować.

Wśród szwedzkich nornic rudych (Myodes glareolus) naukowcy zidentyfikowali koronawirusa, którego nazwali wirusem Grimsö, od miejsca jego odkrycia.

- Wciąż nie wiemy, jakie potencjalne zagrożenia wirus Grimsö może stanowić dla zdrowia publicznego. Jednak na podstawie naszych obserwacji i wcześniejszych koronawirusów zidentyfikowanych wśród nornic rudych, istnieje powód, aby nadal monitorować koronawirusa wśród dzikich gryzoni – mówi wirusolog Åke Lundkvist z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

Wiadomo, że nornice szukają schronienia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi w budynkach mieszkalnych, co zwiększa ryzyko przeniesienia choroby na ludzi.

W latach 2015-2017 naukowcy z Uppsali przebadali 450 dzikich nornic rudych z Grimsö. Testując stworzenia pod kątem koronawirusów, zespół odkrył nowego betakoronawirusa krążącego w 3,4% próbek. Betakoronawirusy zwykle występują u nietoperzy i gryzoni, a kiedy przenoszą się na ludzi, są odpowiedzialne za wywoływanie objawów przeziębienia i chorób dróg oddechowych, podobnie jak SARS-CoV-2.

W ciągu ponad trzech lat naukowcy ze Szwecji odkryli kilka odrębnych szczepów wirusa Grimsö krążących wśród populacji nornicy rudej. Co więcej, inne blisko spokrewnione koronawirusy były szeroko rozpowszechnione wśród nornic w innych częściach Europy, takich jak Francja, Niemcy i Polska, co sugeruje, że te stworzenia są naturalnymi rezerwuarami tej choroby.

Nowy wirus nornic nie został jeszcze przyłapany na "przeskakiwaniu" na ludzi, ale eksperci przekonują, że po pandemii COVID-19 potrzeba zwiększonego nadzoru nad chorobami dzikich zwierząt, aby zapobiec dalszym epidemiom.

Badanie zostało opublikowane na łamach "Viruses".

Źródło: sciencealert.com, economictimes.indiatimes.com