Zamknij

W Polsce zaczyna brakować wody. Które regiony są najbardziej zagrożone? [MAPA]

30.06.2022 10:56

Już 143 gminy wprowadziły ograniczenia dotyczące korzystania z wody. Ekspert ostrzega: od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Jak w prosty sposób oszczędzać wodę?

EastNews/Adam Staśkiewicz
fot. EastNews

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ogłosił suszę rolniczą na terenie 15 województw. Największe niedobory wody występują w województwie lubuskim. Co to dla nas oznacza? Konsekwencje, które realnie odczujemy, to jeszcze wyższe ceny żywności i poważne straty w uprawach. Utrata plonów nastąpiła we wszystkich województwach. Eksperci od lat alarmują, że gwałtowny wzrost temperatury, coraz mniej terenów zielonych i niedostateczna ilość zbiorników retencyjnych sprawiają, że susza staje się coraz większym zagrożeniem.

– Od 2015 roku mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Mówimy o suszy meteorologicznej, która później przeradza się w suszę rolniczą lub glebową. Oprócz tego, że zaczęliśmy wprowadzać do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, to jeszcze zrobiliśmy inną rzecz: przez wiele lat wysuszaliśmy nasz kraj poprzez nieprawidłową meliorację – wskazuje Grzegorz Walijewski, zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB.

Ekspert zaznacza, że w ostatnich 70 latach w Polsce temperatura wzrosła średnio o 1,7 stopnia Celsjusza.

– To są ogromne wartości dla różnych ekosystemów, ale też ogromne wartości, by to, co się dzieje pod względem meteorologicznym i hydrologicznym w naszym kraju, miało swoje złe konsekwencje – tłumaczy.

Gdzie najbardziej brakuje wody?

W kolejnych regionach Polski wprowadzane są ograniczenia dotyczące zużycia wody. Obecnie restrykcje obowiązują w ponad 140 miejscach w kraju.

mapa
fot.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Jak oszczędzać wodę na co dzień? Kilka przydatnych wskazówek

Mimo pesymistycznych prognoz specjaliści wskazują na pozytywny wpływ programów edukacyjnych na świadomość społeczeństwa.

– Dzieci chłoną tę wiedzę i później pokazują to w domu. Jak dzieci się tego nauczą, to będą miały większą świadomość, a większa świadomość będzie powodowała, że jednak zmiany będą mniej dotkliwe, ponieważ będą nowe sposoby, żeby do tej suszy się przystosować – przekonuje Grzegorz Walijewski.

Musimy pamiętać, że nasze nawyki również mają wpływ na zmiany klimatu. Jak ograniczyć zużycie wody? Warto wdrożyć w życie te wskazówki:

  • zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby
  • kąpiele w wannie zastąp szybkim prysznicem
  • wstawiaj pranie tylko wtedy, gdy pralka jest pełna (to samo dotyczy zmywarki)
  • zadbaj o stan techniczny urządzeń, które wykorzystują wodę (by zapobiec przeciekaniu)
  • nie marnuj jedzenia (do jego produkcji niezbędna jest woda)
  • na etapie budowy domu czy remontu łazienki wybierz bezdotykowe krany (woda będzie leciała tylko wtedy, gdy dłonie będą pod kranem)
  • wykorzystuj deszczówkę (na przykład do podlewania kwiatów w domu czy na balkonie)

Źródło: iung.pl, instagram.com/sylwia_majcher_eko, naukawpolsce.pl