Francja: Pierwsza na świecie droga produkująca prąd. Będzie zdrowiej?

Monika Piorun
27.12.2016 20:29
Francja: Pierwsza na świecie droga produkująca prąd. Będzie zdrowiej?
fot. W Normandii otwarto pierwszą drogę pokrytą panelami fotowoltanicznymi

Francuska minister środowiska Ségolène Royal otwarła pierwszy na świecie odcinek drogi, która zamiast asfaltu pokryta jest panelami fotowoltanicznymi gromadzącymi energię potrzebną do zasilenia miejskiego oświetlenia Tourouvre-au-Perche - normandzkiej gminy, w której mieszka 3,5 tys. mieszkańców.

Zobacz także

Choć w północnej części Francji słońce świeci intensywnie nie dłużej niż przez 44 dni w roku, Francuzi zdecydowali się zainwestować 5 mln euro w projekt, który może się zwrócić dopiero w przyszłości.

Podczas gdy cały świat zastanawia się nad tym, w jaki sposób korzystać z odnawialnych źródeł energii, w Normandii przed świętami (22 grudnia 2016) oddano do użytku kilometrowy odcinek drogi, której jeden z pasów ruchu wyłożono krzemowymi panelami fotowoltanicznymi o grubości 7 milimetrów. Na czym polega ich niezwykłość?

Drogie drogi - tania, zdrowa energia?

Zrzut ekranu 2016-12-27 o 20.17.17
fot. Joachim Bertrand, wattwaybycolas.com

Nowoczesna technologia pozwala na to, by zamienić światło słoneczne gromadzone za pomocą specjalnych modułów umieszczonych na podłożu na energię. Mimo że koszt tego typu rozwiązania jest wyższy nawet niż budowa podobnego odcinka autostrady, to przez lata może pomóc gminie Tourouvre ograniczyć wydatki - np. na oświetlenie.

Firma Colas, która wyprodukowała panele zainstalowane w Normandii panele przekonuje, że są one w stanie przetrwać nawet 30 lat, a dzięki temu, że są niezwykle cienkie, mogą wytrzymać ciężar przejeżdżających po nich samochodów.

Zobacz także

Jeszcze nigdy nie wykorzystano podobnej technologii na żadnej drodze publicznej, choć pomysł sprawdził się już w przypadku ścieżek rowerowych w Holandii i w Polsce. Amerykanie planują już zastosować moduły z ogniwami fotowoltanicznymi na legendarnej drodze Route 66. Nad wdrożeniem nowego typu powierzchni dróg stanowiących doskonałe źródło odnawialnej energii zastanawiają się też Kanadyjczycy.

Twórcy inteligentnych nawierzchni solarnych zapowiadają, że nie ma przeszkód, by nowe drogi wyposażyć w czujniki, z których mogłyby korzystać służby publiczne - pogotowie, policja lub straż pożarna. Dzięki nim można by było szybciej dotrzeć w miejsce ewentualnego wypadku drogowego.

Na razie niewielki odcinek słonecznych dróg przejdzie fazę testów. Niewykluczone, że już wkrótce zostaną wykorzystane na większą skalę.

Jak to działa?

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Czy sądzisz, że w przyszłości drogi z panelami słonecznymi zastąpią tradycyjne nawierzchnie ulic?

Liczba głosów:

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π