W Lublinie stworzono pierwszą na świecie tabletkę na... jaskrę!

Monika Piorun
25.08.2017 12:25
W Lublinie stworzono pierwszą na świecie tabletkę na... jaskrę!
fot. SofieZborilova, pixaby.com, CC0 Public Domain

Przez ostatnie dwie dekady prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pracował nad preparatem wspomagającym leczenie jaskry. We współpracy z okulistami z Niemiec udało się mu opracować pierwszy na świecie lek w postaci pigułki, która może pomóc pacjentom cierpiącym na to poważne schorzenie wzroku.

Cytykolina to nutraceutyk (środek łączący działanie odżywcze z walorami farmaceutycznymi) wykorzystywany od lat w psychiatrii i neurologii. Substancja ta od lat nurtowała prof. Rejdaka, który już 20 lat temu - jeszcze jako młody naukowiec - zainteresował się jej wykorzystaniem w okulistyce. Udało się mu wykazać, że można za jej pomocą spowalniać lub wręcz całkowicie hamować postęp jaskry.

Choroba ta zmienia strukturę gałki ocznej powodując zaburzenia w obrębie m.in. komórek zwojowych siatkówki oraz stopniowy zanik nerwu wzrokowego, prowadząc do utraty wzroku.

Rewolucja w okulistyce - pigułka na jaskrę

Dzięki współpracy z zespołem badaczy z Niemiec prof. Rejdak zaczął badać, w jaki sposób cytykolina działa u pacjentów z jaskrą. Okazało się, że wyniki badań klinicznych były na tyle obiecujące, że udało się zyskać wsparcie przemysłu farmaceutycznego i postanowiono opracować preparat na bazie tej substancji, który wspomagałby dotychczasowe metody tej choroby. W ten sposób specjaliści (okuliści i neurolodzy) pod kierunkiem prof. Rejdaka stworzyli pierwszy na świecie lek w postaci doustnej tabletki dla chorych na jaskrę.

super_jaskra
fot. prof. dr hab. n. med Robert Rejdak, Uniwersytet Medyczny w Lublinie/pixaby.com

Naukowcy zapowiadają, że zależy im na tym, by wykorzystywać stworzony przez nich preparat profilaktycznie - u osób, u których zachodzi wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę wzroku. Zagrożone są nią szczególnie osoby powyżej 40. roku życia.

Tylko systematyczne badanie wzroku może w ich przypadku pomóc zdiagnozować jaskrę. Na wczesnym etapie dużo łatwiej zapobiec całkowitej utracie zdolności widzenia. Dzięki tabletkom zapobiegającym uszkodzeniom, przez które można całkowicie stracić wzrok, leczenie jaskry może być dużo łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Szacuje się, że w Polsce ok. 800 tys. osób choruje na jaskrę. To druga po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku.

Zobacz także

We wrześniu lek na jaskrę trafi do aptek

Pierwsza partia tabletek na jaskrę zeszła już z taśmy produkcyjnej. W hurtowniach farmaceutycznych ma pojawić się już na początku września - a następnie trafić na masową skalę do aptek. Zażywanie tego typu pigułek ma wspomagać dotychczasowe metody leczenia jaskry - zarówno te chirurgiczne, jak i np. terapie przy użyciu standardowych kropli do oczu czy laseroterapii. 

źródło: Kurier Lubelski

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często badasz swój wzrok?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π