W Gdańsku powstaje najnowocześniejszy szpital w Europie. Pierwsi pacjenci już w 2018

Monika Piorun
09.05.2017 17:10
W Gdańsku powstaje najnowocześniejszy szpital w Europie. Pierwsi pacjenci już w 2018
fot. Gdański Uniwersytet Medyczny

Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku zakończy się dopiero za trzy lata, ale już w przyszłym roku planowane jest otwarcie części placówki i leczenie pierwszych chorych. Superszpital na Pomorzu nie będzie miał sobie równych w tej części świata.

Miłośnicy seriali medycznych od lat kpią, że rzeczywistość przedstawiona na planie szpitala w Leśnej Górze ma tyle wspólnego z prawdą co George Clooney z pediatrią. Mimo wieloletniego doświadczenia podczas pracy na "Ostrym dyżurze", nieziemsko przystojny aktor może tylko udawać dzielnego doktora Rossa (co wychodzi mu znakomicie) tak samo jak nasze publiczne placówki medyczne - przynajmniej do tej pory - mogły tylko próbować naśladować standardy powszechne na Zachodzie (co nie zawsze się udawało).

Wszystko wskazuje jednak na to, że powodów do narzekań na warunki panujące w polskich szpitalach może nam zabraknąć już w 2020 roku. Właśnie zakończono pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - jednego z najnowocześniejszych ośrodków medycznych w Europie, w którym będzie można można przeprowadzać skomplikowane zabiegi w ramach niemal wszystkich specjalności - od przeszczepów wątroby czy trzustki po kompleksową pomoc dzieciom (zwłaszcza tym, które cierpią na cukrzycę typu I).

Projekt jest realizowany w ramach rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, rozpoczętej w 2015 roku. Prace podzielono na dwa cykle, których zakończenie planowane jest na 2020 roku. 8 maja na budowie zawisła już tradycyjna wiecha, którą odsłonięto podczas wizyty ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Superszpital rodem z amerykańskich seriali

z17912619IER,Wizualizacja-Centrum-Medycyny-Nieinwazyjnej-w-Gdan
fot. materiały prasowe

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Marcin Gruchała - wyjaśnia, że zmiana warunków leczenia pacjentów będzie diametralna. Ze standardów obowiązujących w medycynie w XIX lub XX wieku uda się od razu przejść wprost w XXI wiek i wykorzystywać najnowocześniejsze technologie do pomocy chorym:

Nasza ideą jest stworzenie dużego, wielospecjalistycznego szpitala uniwersyteckiego na bardzo wysokim poziomie, gdzie pacjent będzie mógł otrzymać kompleksową opiekę. Obecnie na świecie nie tworzy się małych szpitali, ale duże, wielospecjalistyczne jednostki, gdzie w jednym miejscu można jak najszybciej postawić diagnozę.

Budynek ma mieć aż 7 kondygnacji, na których rozmieszczone zostaną m.in. kliniki internistyczne i kardiologiczne, w których będzie można dokonywać zabiegów chirurgii naczyniowej, korzystać z programu mechanicznego wspomagania krążenia czy dokonywać transplantacji serca oraz oddziały położnicze i ginekologiczne. W centrum będzie ulokowany OIOM dla dzieci oraz ośrodek dla najmłodszych cierpiących na cukrzycę typu I.

Wygląda na to, że polscy pacjenci będą mogli wreszcie korzystać z placówki, która z powodzeniem może konkurować z najlepszymi szpitalami na świecie - rodem z amerykańskich seriali. Jakość scenografii uda się poprawić - teraz trzeba będzie tylko poczekać na poprawę standardów opieki - a zwłaszcza kolejek na zabiegi i innych patologii sprawiających, że polska służba zdrowia przypomina melodramat, do którego pacjenci przywykli "Na dobre i na złe"...

Zrzut ekranu 2017-05-09 o 15.02.56
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 15.02.43 1
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 17.52.03
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 17.53.04
fot. gumed.edu.pl

______

zdrowie.radiozet.pl/π