Pionierska operacja wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych

Monika Piorun
06.07.2016 19:51
Pionierska operacja wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych

Prof. Adam Dziki - specjalista w dziedzinie chorób nowotworowych jelita grubego - przeprowadził wyjątkowy zabieg umieszczenia neurostymulatora nerwów krzyżowych w ciele pacjentki z poporodowym nietrzymaniem stolca.

Terapia InterStim, zwana też stymulacją nerwów krzyżowych,P polega na wszczepieniu – najpierw na okres próbny – elektrody, sterowanej niewielkim zewnętrznym neurostymulatorem.

Wysyła on łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, kontrolujących czynności jelita grubego i odbytnicy. Za pomocą pilota pacjent sam ustawia poziom stymulacji, może też włączać lub wyłączać urządzenie.

Jeśli testy potwierdzą skuteczność terapii, neurostymulator wszczepia się na stałe pod skórę. Taki właśnie zabieg wykonano w szpitalu w Brzezinach.

- To bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, a całkowicie zmienia życie pacjenta. U 75% osób ze stymulatorem udaje się wyeliminować nietrzymanie stolca, a u prawie wszystkich pacjentów znacznie ograniczyć objawy tej dolegliwości – podkreśla prof. Adam Dziki.

*(Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Nowoczesna i w pełni odwracalna metoda InterStim zalecana jest pacjentom, którym nie pomogło rutynowe leczenie - farmakologiczne i technikami behawioralnymi. Może być skuteczna nawet w przypadku uszkodzenia zwieracza odbytu. Polecana jest również w leczeniu nietrzymania moczu.

Zabieg nie jest niestety refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nietrzymanie stolca to przypadłość, która występuje u ok. 3-5% dorosłych osób. W zdecydowanej większości dotyczy kobiet, nierzadko młodych. Częstą przyczyną tego schorzenia jest tzw. okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy. Chorobę mogą powodować także schorzenia jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych oraz nowotwory.

Przeczytaj: Flora bakteryjna jelit może być odpowiedzialna za rozwój depresji

Szpital Specjalistyczny w Brzezinach w województwie łódzkim specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, po chirurgię onkologiczną, chemioterapię oraz stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia, takich jak neurostymulacja.

nowe
fot. Szpital Specjalistyczny w Brzezinach, pionierska operacja wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych
image001

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π