Zamknij

Kim Kardashian pokazała majtki... i wywołała dyskusję o używanej bieliźnie

23.08.2018 11:32
Kim Kardiashan w stringach Gucci
fot. Instragram Kim Kardiashan

Używane majtki z second-handu? Kim Kardashian publikując zdjęcie, na którym pokazała kultowe stringi Gucciego z lat 90. XX w., wywołała burzliwą dyskusję, czy można nosić po kimś bieliznę. Przeczytaj, co o tym sądzą lekarze.

Kim Kardashian, znana amerykańska celebrytka, modelka, udostępniła na Instagramie zdjęcie, na którym chwali się swoim szczególnym elementem garderoby — chodzi o kultowe stringi Gucci'ego z lat 90. XX wieku, które były częścią modnego wtedy zestawu bikini. Nie wiadomo, w jaki sposób Kim je zdobyła — może dostała je od swojej matki Kris Jenner lub kupiła w second-handzie, jednak udostępnione przez nią zdjęcie wywołało burzliwą dyskusję... na temat noszenia używanej bielizny.

Większość internautów nie ukrywała zdziwienia, że celebrytka zdecydowała się na coś takiego. Lekarze, którzy zostali poproszeni o komentarz w tej sprawie, przyznali, że bielizna „z drugiej ręki”, o ile nie zostanie odpowiednio wyczyszczona, może być siedliskiem różnych patogenów, np. bakterii  E. coli, roztoczy kurzu, i może przyczyniać się do wielu infekcji intymnych u noszących ją osób.

Dowiedz się więcej: Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy?

— Kim Kardashian z pewnością ma wystarczająco dużo środków, by dobrze wyczyścić taką bieliznę, ale innym osobom radzę jednak chodzenie w nowej, nieużywanej przez nikogo innego bieliźnie — doradziła dr Jill Rabin, ginekolog, położnik, ze szpitala Northwell Health w Nowym Jorku. Jednak, co warto wiedzieć, nie każda sztuka odzieży w stylu vintage może być prana chemiczne.

Według badań przeprowadzonych w 2017 r. przez Good Housekeeping Institute (GHI) z Wielkiej Brytanii majtki wyciągane prosto z pralki nigdy nie są w 100% czyste, może się na nich znajdować nawet 10 000 żywych bakterii. Właśnie ze względu na wyniki tych badań GHI zaleca codzienną zmianę bielizny, pranie majtek w temperaturze 60°C i wymianę tej części garderoby na nową przynajmniej raz na rok.

Warto przeczytać: Grzybica pochwy: kobiecy problem. Jak radzić sobie z nawrotami grzybicy?

Lekarze wskazują również na inne zagrożenia związane z noszeniem stringów. Stringi Gucci'ego wykonane są z nylonu lub poliestru, a to nie jest odpowiedni materiał na bieliznę. Te dwie tkaniny są nieoddychające, zatrzymują więcej wilgoci i ciepła, co jest pożywką dla bakterii. Poza tym poliester zatrzymuje więcej zapachu ciała niż bawełna — materiał uważany przez ginekologów za najlepszy dla bielizny.  

Poza tym ginekolodzy odradzają noszenie stringów ze względu na większe ryzyko podrażnienia miejsc intymnych. Cienki materiał w tego rodzaju bielizny może powodować bolesne otarcia, a tym samym ryzyko zakażenia groźnymi patogenami, np. bakteriami E. coli przeniesionymi z okolic odbytu, wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) czy grzybami.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.com
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk