Uwaga na wściekliznę! Zagrożenie w Cieszynie i powiecie złotowskim

Monika Piorun
12.08.2017 17:14
Uwaga na wściekliznę! Zagrożenie w Cieszynie i powiecie złotowskim
fot. pixaby.com/East News

Martwego nietoperza znaleziono na posesji w Jastrowiu w powiecie złotowskim w Wielkopolsce. Do podobnego zdarzenia doszło kilka dni wcześniej w centrum Cieszyna. Zakład Medycyny Weterynaryjnej potwierdził, że w obu przypadkach zwierzęta te były zarażone wścieklizną.

W ciągu kilku dni w dwóch różnych miejscach w Polsce - na Śląsku i w Wielkopolsce - znaleziono martwe nietoperze. Pierwszy przypadek dotyczył Cieszyna, gdzie otrzymano zgłoszenie o wychudzonym osobniku leżącym w okolicach ulicy Bobreckiej. Służby weterynaryjne potwierdziły u niego wirusa wścieklizny.

Podobna sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce, w Jastrowie w powiecie złotowskim. Za obszar zagrożony wścieklizną uznano teren miasta i gminy Jastrowie, gminy Okonek oraz Tarnówka - w promieniu 5 km od ogniska choroby. Na baczności muszą się mieć teraz właściciele kotów i psów.

Koty przez 3 miesiące nie mogą być wypuszczane na zewnątrz

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie ogłosił, że ze względu na zagrożenie wścieklizną przez najbliższe 3 miesiące nie będzie można pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Koty nie mogą być wypuszczane na zewnątrz a psy muszą być wyprowadzane jedynie na smyczy i w kagańcu.

Bez zgody nie będzie można też wywozić z tego terenu (lub sprowadzać na zagrożony wścieklizną obszar) ssaków, które mogą zarazić się tą chorobą. Takie restrykcje mogą być sporym utrudnieniem dla osób, które planowały wybrać się na urlop w towarzystwie swoich pupilów.

Zobacz także

Zagrożone mogą być wszystkie ssaki

Sanepid informuje, że jeśli zauważymy u naszego pupila zadrapanie lub pogryzione miejsce na ciele, powinniśmy je przemyć wodą z mydłem, nie tamować ewentualnego krwotoku (lepiej pozwolić się ranie wykrwawić) i jak najszybciej zgłosić się po pomoc specjalisty.

Mimo że większość psów jest zaszczepionych przeciwko wściekliźnie, to jednak wymóg ten nie obowiązuje w Polsce w przypadku kotów.

Warto pamiętać, że wścieklizna zagraża wszystkim ssakom (nie przenoszą jej ptaki). Może być również śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi.

Jak nie zarazić się wścieklizną?

Na obszarze zagrożonym wścieklizną bezwzględnie należy stosować się do poniższych zasad:

  • Nie dotykać zwierząt, które zachowują się podejrzanie.
  • Unikać kontaktu ze zwierzętami żyjącymi dziko.
  • Nie wypuszczać na zewnątrz kotów domowych.
  • Wyprowadzać psy tylko na smyczy i w kagańcu.
  • Jeśli znajdziemy martwego osobnika (nietoperza lub innego ssaka) należy niezwłocznie powiadomić o tym Straż Miejską lub służby weterynaryjne.

Wirus wścieklizny może przedostać się do ludzkiego organizmu poprzez ugryzienie zarażonego zwierzęcia lub przez spożycie surowych leśnych owoców i grzybów, które wcześniej miały kontakt ze śliną chorego ssaka. Zawsze powinniśmy dokładnie płukać wszystkie leśne jagody, borówki itp. 

Lepiej nie zbliżać się do zwierząt, które zachowują się nietypowo. Naszą czujność powinny wzbudzić osobniki, które się nas nie boją i wydają się być zdezorientowane - np. aktywne w ciągu dnia nietoperze. Chore zwierzęta ślinią się a na pysku mogą mieć pianę.

źródło: Dziennik Zachodni/zlotow.naszemiasto.pl

_____

zdrowie.radiozet.pl/π